Помощь - Поиск - Пользователи - Календарь
Полная версия этой страницы: Audiente tv
Форумы Фрокуса > TV si RADIO [in romana] > TV Sat Eter Cablu > Terestrial (Ro)
acabes
Sharing

Frocus
Moldova-1 are asa rating bun din partea locuitorilor rurali si din cauza acoperirii nationale. Prin orase cam e slab de tot:

Perioada 2-8 august 2010. Audienta orase 18+.
acabes
Da, sunt interesante aceste date, dar nu cred foarte mult in veridicitatea acestor cifre. Ca sa-ti dau un exemplu, din poza atasata, reiese ca Jurnal Tv ar avea o audienta cu mult mai mare in mediul rurar decat in mediul urban, ceea ce e surprinzator pentru ca jurnal tv nu are nici macat o frecventa terestra, fiind retransmisa doar de retelele de cablu.
Frocus
acabes
In tara is raspindite retele de cablu prin sate. Cred ca din motivul obligator mai multu cablisti rurali au pus postul TV Jurnal in grila sa, ce a adus la o audienta mai mare, decit Publika. In viitor posturile de noutati trebuie sa caute posibilitatea de a intra in multiplexul digital terestru, altfel n-au nici o sansa sa-si rascumpere cheltuielile.
i o n
Цитата(acabes @ 17.8.2010, 13:54) *
jurnal tv nu are nici macat o frecventa terestra, fiind retransmisa doar de retelele de cablu...

...Si prin satelitul Astra 4A (fostul Sirius), care este receptionat de 99% din proprietarii antenelor parabolice. Numarul acestora fiind, de altfel, destul de mare in mediul rural.
acabes
Ar putea fi o explicatie faptul ca exista o diferenta semnificativa din punct de vedere demografic intre urban si rural in RM, iar Jurnal Tv este un post exclusiv de limba romana si nu are foarte mare trecere la o parte a populatiei de la orase. In privinta multiplexului digital terestru, opinia mea e ca aceste posturi de televiziune nu ar trebui sa se bazeze financiar pentru ca va trece foarte mult timp pana se va implementa. Pe de alta parte, cosider ca ambele televiziuni de stiri ar trebui preluate pentru ca au productie proprie 100% si un continut destul de calitativ. Concursuri pentru frecvente sa mai desfasoara?
Frocus
Цитата(acabes @ 17.8.2010, 17:19) *
Jurnal Tv este un post exclusiv de limba romana si nu are foarte mare trecere la o parte a populatiei de la orase

Intr-un fel aveti dreptate, dar totusi trebuie de spus, ca Publika e cu mult mai echidistant decit Jurnal. Se stie ca Jurnal intr-un fel e angajat politic in favoarea unui partid, chiar si mai malt - au un acord comun. Pe Jurnal prea mult ii doare capul despre toate relatiile cu Romania, jurnalistii de acolo pun mai multe reportaje negative despre tarile exURSS, inclusiv Rusia. Deci din start audienta au micsorat-o cu vreo 20-30% (vorbitori de alte limbi si etc.) in favoarea celor 10-15% nationalisti pro-romani. Deci in loc sa se tina la mijloc, trec intr-un esantion la fel ca postul TV "nit". Numai ca pe alta baricada.
acabes
Цитата(Frocus @ 17.8.2010, 22:16) *
Intr-un fel aveti dreptate, dar totusi trebuie de spus, ca Publika e cu mult mai echidistant decit Jurnal. Se stie ca Jurnal intr-un fel e angajat politic in favoarea unui partid, chiar si mai malt - au un acord comun.

E usor sa-ti dai seama ce interese are fiecare televiziune, e suficient sa urmaresti primele 3 stiri din buletinul principal de stiri.

La prime... o stire pro Plahotniuc, una pro Lupu una contra Filat si inca una contra Voronin (PD)
La Moldova 1... Ce decizii importante pentru tara a luat Filat, unde s-a mai dus sa dea cu coasa si alta cu ce mostenire grea a lasat Voronin (PLDM)
La NiT (astia sunt cei mai penibili)... in orice stire, chiar daca este vorba de inundatii sau altele se insista pe vina aliantei. Ce e cel mai greu pentru ei e sa identifice adevaratul dusman din alianta si astfel dau in toti. (PCRM)

Aceste 3 televiziuni se ocupa cu propaganda, dar o fac intr-un mod grosolan, pe vechiul stil sovietic, nu au finetea televiziunilor occidentale, de aceea nu sunt foarte credibile desi au o audienta foarte mare.

Publika Tv ... copiaza cel mai bine acest stil. Acum pare impartiala, dar pe masura ce se vor apropia alegerile va capata un discurs si va indemna audienta sa voteze intr-o anumita directie (PLDM)
Jurnal Tv... nu cred ca se orienteaza dupa un anume partid, impresia mea e ca anumite partide se orienteaza dupa politica editoriala dusa de Jurnal tv (PL)
PRO TV .. la fel ca si Publika Tv vor arata inainte de alegeri pe cine sustin (PLDM)
i o n
Se stie ca Jurnal intr-un fel e angajat politic in favoarea unui partid

Din pacate se observa acest fapt. Eu am o simpatie fata de acest post TV, dar ma deranjeaza "simpatia" usor voalata a Jurnalului fata de PLDM. Si tare ma tem ca "investitorii germani" declarati de Val Butnaru sa nu fie in realitate Vlad Filat.
chiar si mai malt - au un acord comun.

Pot sa aflu despre ce este vorba?
Frocus
Цитата(i o n @ 18.8.2010, 14:00) *
Pot sa aflu despre ce este vorba?

Acum nu gasesc sursele, dar undeva am citit sau am auzit, ca PL au un acord de parteneriat cu Jurnal TV. Pe urma au aparut multe dovezi, ca acordul functioneaza destul de bine: multe reportaje si emisiuni cu aripa tinara a partidului, promovarea postului Jurnal FM de catre primarul capitalei si etc.
acabes
Цитата(acabes @ 17.8.2010, 16:19) *
Ar putea fi o explicatie faptul ca exista o diferenta semnificativa din punct de vedere demografic intre urban si rural in RM, iar Jurnal Tv este un post exclusiv de limba romana si nu are foarte mare trecere la o parte a populatiei de la orase.

Nu prea se potrivesc datele de audienta cu sondajele de opinie..

http://trm.md/userfiles/File/IMAS_BSP_August%202010.pdf
Frocus
"Rus" - nationalitatea sau e limba, in care vorbeste mai des?

Sunt multi, care dupa documente is moldoveni, dar graiesc in limba rusa.
acabes
Nationalitate http://trm.md/userfiles/File/IMAS_BSP_August%202010.pdf

Nu stiu de ce, dar inclin sa dau mai mare crezare dateleor acestui sondaj de opinie decat datele furnizatate de compania de masurare a rating-ului. Acel procent mare (14,2%) al rusilor ce urmaresc zilnic Jurnal tv este datorat de faptul ca aceasta nationalitate locuieste preponderent in zona urbana, in care au acces la acest canal. Pe de alta parte, moldovenii locuiesc mai mult la tara si respectiv nu au acces la acest canal, de aici si procentul redus.

Companiile care isi fac publicitate pe posturile tv din Moldova ar trebui sa puna sub semnul intrebarii veridicitatea datelor de rating.
acabes
Ce e interesant la acest sondaj e faptul ca audienta stirilor Prime nu este chiar asa de mare, fiind la nivelul stirilor PRO TV, de aici ne putem da seama cat de slabe sunt stirile celor de la prime, cu toata forta postului, nu a reusit nici macar sa se aproprie de media acestei statii. Mesagerul e lider detasat, iar acest lucru va conta foarte mult pentru viiitoarele alegeri si il vad de pe acum pe Filat castigator. In razboiul dintre Jurnal TV si Publika TV, pana acum primul a avut castig de cauza. Acest lucru demonstreaza cat de important e ca un post sa aiba aceeasi politica editoriala unica indiferent de emisiune. O sa vedeti pe viitor ca aseasta distanta se va majora, iar in ceea ce priveste ratigul, consider ca si in momentul de fata distanta este mai mare din cauza calupurilor imense de promo si publicitate ale Publika TV
acabes
Care sunt sursele principale de informare
acabes
Se pot face foarte multe analize pe datele acestui sondaj. Apropo, se lua cineva de mine ca am zis despre PRIME, ca este urmarit de oameni de la tara care nu stiu multe si el imi zicea ca nu stiu care este specificul RM si alte vrajeli. Il invit sa analizeze datele de mai jos
Frocus
Цитата(acabes @ 16.11.2010, 21:16) *
PRIME, ca este urmarit de oameni de la tara

Si asa se stie cine priveste acest post. Toti, cine s-a deprins cu el din anii sovietici.

Pot sa spun, ca in momentul dat eu singur privesc un film serial la acest canal - "Pobeg" (Prison Break adaptat la realitatile Rusiei). Puteti sa ma inscrieti in acei cu studii superioare smile.gif. Is de la oras (orasel).

La acest post mai privesc KVN (TVC) - emisiune umoristica si mai rar inca vreo 2-3 emisiuni de acest fel: ProjectorParisHilton, Bolshaya Raznitsa si etc.

Din emisiuni informationale citeodata mai uit la "Voskresnoe vremea" (emisiune analitica de noutati rusesti). Cu interes sporit astept reportaje despe drumurile din Moskova smile.gif.
acabes
Цитата(Frocus @ 16.11.2010, 22:01) *
Puteti sa ma inscrieti in acei cu studii superioare smile.gif. Is de la oras (orasel).

Intrebarea era : De unde va informati cel mai des? Iar in raspunsuri erau prima + a doua optiune, deci nu cred ca va incadrati in aceasta categorie.

Цитата(Frocus @ 16.11.2010, 22:01) *
Cu interes sporit astept reportaje despe drumurile din Moskova smile.gif.

smile.gif

In alta ordine de idei, observ ca Prime inregistreaza un puternic trend descendent si nu stiu daca asta are legatura cu faptul ca acesta si-a schimbat structura programelor in ultima vreme, sau ca usor usor generatia URSS incepe sa dispara. Fata de sondajul din mai, postul care a crescut cel mai mult a fost NIT, iar dupa parerea mea acest lucru se datoreaza imbunatatirii structurii programului in sensul ca se difuzeaza mai mult content autohton.
Cea mai mare dezamagire a mea este Publika TV, despre care ma asteptam ca pana la sfarsitul anului sa intre puternic pe piata, sa acumuleze cateva frecvente imporante etc. De altfel, daca e sa ne uitam pe structura etnica a telespectatorului Publika TV, observam ca aceasta este identica cu cea a telespectatorului Jurnal TV, deci principalul obiectiv si anume o televiziune pentru toate nationalitatile este nerealizat, nici macar 1%. Si atunci managerii Publika TV ar trebui sa se intrebe daca se merita investitia in 2 redactii de stiri separate, una in limba rusa, iar cealalta in limba romana, cand la stirile in limba rusa se uita tot moldovenii. Avea dreptate Val Butnaru anul trecut cand zicea ca au mai venit straini in RM si au plecat foarte repede si ca e mai greu daca nu cunosti piata. De altfel Jurnal TV sta mult mai bine la toate capitolele, si-au dat seama ca e mai bine sa diversifice putin programul, au facut rost de cateva frecvente in tara, au adus cativa jurnalisti foarte buni (Cristi Tabara, Stela Popa), ca sa nu mai zic ca sunt preluati de a 2 a cea mai importanta retea de cablu din Romania, deci vor face rost si de ceva publicitate.
Frocus
Цитата(acabes @ 16.11.2010, 23:25) *
Fata de sondajul din mai, postul care a crescut cel mai mult a fost NIT, iar dupa parerea mea acest lucru se datoreaza imbunatatirii structurii programului in sensul ca se difuzeaza mai mult content autohton.

Undeva se scria, ca e deajuns sa pui un serial pentru femei si o sa ai rating bunisor. Cred ca NIT totusi a capatat puncte numai din motivul dat, la fel ca si N4, Moldova-1 si etc. Eu singur la NIT acasa privesc din cind in cind numai filme americane, care le arata simbata si duminica.
ктулху
Цитата(acabes @ 16.11.2010, 21:16) *
Se pot face foarte multe analize pe datele acestui sondaj. Apropo, se lua cineva de mine ca am zis despre PRIME, ca este urmarit de oameni de la tara care nu stiu multe si el imi zicea ca nu stiu care este specificul RM si alte vrajeli. Il invit sa analizeze datele de mai jos

Haideti sa fim punctuali - ati scris 'putin' altfel esenta fiind 'oameni de la tara" egalizati cu 'prosti'. Deaceea v-am si sarit la gat smile.gif

Oricum, cu toate ca ati jurat sa nu mai discutati cu mine smile.gif, accept invitatia, principala intrebare fiind - mai crede cineva in sondaje, mai ales dupa 'prognoza' rezultatelor recentului referendumi? smile.gif
Din ce data sunt cele de mai sus? Vad ca mai apare in lista Radio Nova care nici nu mai exista ca atare (de mai multe luni)... Raportul e din mai? Atunci deodata aceste 'sondaje' le pot trimite si la plimbare ca si 'obsolete'...

In alta ordine de idei, observ ca Prime inregistreaza un puternic trend descendent si nu stiu daca asta are legatura cu faptul ca acesta si-a schimbat structura programelor in ultima vreme, sau ca usor usor generatia URSS incepe sa dispara.

Prima ipoteza - bingo!, a doua - dead wrong smile.gif Consecintele atat de drastice sunt legate de cresterea procentajului de programe proprii (locale) ce inlocuiesc cele originale de la Moscova. Bineinteles, calitatea programelor locale lasa de dorit...

Fata de sondajul din mai, postul care a crescut cel mai mult a fost NIT, iar dupa parerea mea acest lucru se datoreaza imbunatatirii structurii programului in sensul ca se difuzeaza mai mult content autohton.

Cam dubios... Cred ca mai mult are de a face cu partizanatul politic ca si politica sa editoriala. Parca s-a discutat deja...

Acum pun si eu o intrebare daca imi permiteti - cum se poate explica interesul aprig al unui cetatean RO fata de piata AV din Moldova? smile.gif
acabes
Цитата(ктулху @ 17.11.2010, 11:23) *
Oricum, cu toate ca ati jurat sa nu mai discutati cu mine smile.gif, accept invitatia, principala intrebare fiind - mai crede cineva in sondaje, mai ales dupa 'prognoza' rezultatelor recentului referendumi? smile.gif

Daca ati fi sociolog, v-ati da seama. Ca sa va dau un exemplu, Daca eu o sa va intreb astazi cate ore va petreceti in fata televizorului, dvs imi veti spune o cifra. Dar daca maine va veti cronometra cate ore le petreceti in fata televizorului, veti observa ca cifra este cel putin dubla. De ce? Pentru ca oamenii tind sa exagereze.
Altfel, sondajul are mare relevanta si va voi spune de ce. Daca pe langa acea intrebare cu privitul la televizor ar fi fost si una de genul Cate ore petreceti pe zi in fata calculatorului?, raspunsul ar fi fost tot exagerat in jos, dar daca s-ar analiza proportia intre privitul la televizor si statul pe internet s-ar observa ca este aceeasi in realitate cu cea presupusa de intervievat.

Haideti sa fim punctuali - ati scris 'putin' altfel esenta fiind 'oameni de la tara" egalizati cu prosti'. Deaceea v-am si sarit la gat smile.gif

Daca va veti uita pe nivelul de educatie a celor ce se informeaza de la PRIME vezi vedea ca sunt preponderent oameni cu nivel scazut de educatie.

Acum pun si eu o intrebare daca imi permiteti - cum se poate explica interesul arpig fata de piata AV din Moldova a unui cetatean RO? smile.gif

Ma intereseaza piata media din orice zona a europei si mai ales piata media din RM, care este la inceput si in plina expansiune. Este foare interesant cum se aseaza lucrurile, pentru ca in Romania aceasta expansiune a avut loc acum cativa ani si e util pentru mine sa fac paralele. Sper ca nu aveti vreo problema cu acest lucru.
ктулху
Цитата(acabes @ 17.11.2010, 12:00) *
Daca ati fi sociolog...
o sa va intreb astazi ...
Dar daca maine va veti cronometra cate ore le petreceti in fata televizorului, veti observa ca cifra este cel putin dubla.

uffff, doamne, milueste! Din fericire, nu-s nici sociolog, nici marketolog smile.gif. Dar am auzit de teoria probabilitatii ce stipuleaza procentajul credibilitatii. Rezultatul oricarui sondaj depinde de nr. intervievatilor, segmentarea acestora, nationalitatea lor etc. precum si locul/-rile desfasurarii a acestuia. Cat de reprezentative au fost cei intervievati? Care a fost deviatia maxima pt un segment anumit? La ce segmente s-au apelat?

De ex, raspunsul meu la intrebarile de mai sus ar fi acelasi indiferent de 'point in time' - 0 smile.gif Deoarece nu mai privesc televizorul DELOC (din diferite motive). Dar raspunsul meu nefiind reprezentativ, totusi va influenta asupra rezultatele sondajului.

Daca va veti uita pe nivelul de educatie a celor ce se informeaza de la PRIME vezi vedea ca sunt preponderent oameni cu nivel scazut de educatie.

Nivel de educatie decide totul? De ce uneori se simte mai placut vorbind cu un satean simplu care nu stie nimic de 'materii inalte' ?

Ma intereseaza piata media din orice zona a europei si mai ales piata media din RM, care este la inceput si in plina expansiune. Este foare interesant cum se aseaza lucrurile, pentru ca in Romania aceasta expansiune a avut loc acum cativa ani si e util pentru mine sa fac paralele. Sper ca nu aveti vreo problema cu acest lucru.

Inseamna ca sunteti un marketolog in cautare a unei pieti (sau victime smile.gif) noi pt extinderea business-ului? smile.gif
Nu cred ca sunteti atat de preocupat de 'marketing research' doar din 'interes pur sportiv' dupa cum se zice la noi smile.gif

Apropo, accentul meu (mai ales ENG) e chisinauean si ma expun mult mai fluent in engleza decat MD/RO (whatever you name it) smile.gif
Для просмотра полной версии этой страницы, пожалуйста, пройдите по ссылке.
Форум IP.Board © 2001-2017 IPS, Inc.