IPB
www.Frocus.net :: www.Frosat.net :: Upload


Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

> Terestrial in jud. Iasi (Romania)
globaldj
сообщение 1.12.2009, 22:17
Сообщение #1


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Multumesc frumos de raspuns smile.gif

Chiar daca nu este aici locul si postul potrivit te rog sa-mi ingadui cateva impresii despre receptiile posibile aici in Iasi.

- pe canalul R2 - Moldova 1 receptie slaba (abia se deschide muting-ul la tv) - nu stiu sigur daca este emitatorul din Mindrestii Noi sau cel din Balti (dupa directie pare a fi primul). Receptia o fac cu un dipol simplu fara amplifcare.
- canalul R3 - Clasicul de-acum Moldova 1 de la Straseni. Cu o antena simpla cu 2 elemente + un amplificator SWA 9999 receptia este buna (8 din 10);
- canalul R11 - se receptioneaza 2Plus (Straseni). Cu o antena de 5 elementi dimensionata pe canalul 9 (frecventa locala a TVR1) si cu acelasi amplificator recepetia variaza in functie de locatia in care te afli. Intre 3/10 si 7/10. Am receptionat postul inteligibil chiar si cu o simpla antena de camera improvizata.

In UIF situatia sta cam asa:
- E29 Prime - de la Ungheni - excelent;
- E30 Prime Straseni - cu o simpla antena de camera se deschide mutingu-ul la TV. Cu o antena Yagi de 20 de elemente + amplificatorul mai sus mentionat receptia e buna (max 8/10 in functie de pozitia in oras);
- E32 Moldova 1 - Ungheni - excelent;
- E37 NIT TV - Ungheni- cu o antena buna se ajunge la o receptie optima;
- E41 2Plus - Singerei- receptie slaba dependenta de vreme. Cu antena de 20 elemente + amplificator receptia ajunge la un scoring de 5-6/10;
- E 49 N4 - Ungheni - binisor in functie de antena (conditii identice ca la NIT TV);

La radio FM situatia se prezinta cam asa:
90.2 MHZ- Radio Noroc - Slab;
92.3 MHZ - Antena C - slab
93.8 MHZ- Radio 10 plus - Slabut spre mediu;
100.1 MHZ - Ploaia de stele - Bine cu un tunner foarte bun;
102 MHZ - Moldova - excelent;
102.3 MHZ - Vocea Basarabiei - aceleasi conditii ca la 100.1 chiar daca sunt din emitatoare diferite;
104.5 Hit Fm - excelent;
105.7 MHZ - Vocea Basarabiei - Slab;
107.0 MHZ - Micul Samaritean - excelnet.

In final chiar daca am plicitsit pe cineva si am postat gresit, as dori de asemena sa aflu cateva impresii despre receptia posturilor din Romania in Moldova.

Multumesc frumos de intelegere si seara buna.


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
8 страниц V  « < 6 7 8  
Начать новую тему
Ответов (70 - 71)
globaldj
сообщение 11.3.2014, 19:56
Сообщение #71


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



QUOTE (zvartoshu @ 4.3.2014, 20:55) *
globaldj, am si eu o intrebare, la akay apw20 i-ai facut vre-o modificare?
La noi in bucuresti un pasionat si-a cumparat o tigaie dasta de radio si ne-am intalnit si am iesit in periferia orasului sa vedem cum merge si crede-ma ca ne-am chinuit sa prindem bulgarii de la ruse cu o antena inaltata la 3m de pamant si abia ii copiam.


NU ! ... Absolut nicio modificare... il utilizez asa cum a venit el din fabrica. Aici la marginea Militarilor, receptionez vreo 7 posturi de la bulgari, si asta doar pe antena lui telescopica fara a-i atasa vreo antena exterioara. Cel putin "Shumen-ul" intra si pe holul de la intrarea in apartament, avand in vedere puterea de emisie a acestuia...
Singurul dezavantaj e ca in prezenta semnalelor puternice intermoduleaza ca naiba, si din cauza asta, e nevoie sa dezactivezi modul dx... Iar asta duce la pierderea semnalului pentru posturile slabe. Poate doar era "sufocat" de semnalele tari din preajma si de asta nu receptiona cum trebuie... asta in cazul in care examplarul testat nu are probleme...
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
zvartoshu
сообщение 12.3.2014, 1:52
Сообщение #72


Moderator sectia Terestrial Ro
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1338
Регистрация: 25.6.2008
Пользователь №: 5704
Спасибо сказали: 182 раза

Вставить ник
Частич. цитирование



Pai in periferia bucurestiului zgomotul benzii pe blaupunkt-ul meu indica 7.2db ca referinta. Cand a avenit omul asta cu radioul am scos antena am dat si normal si dx si nu se simtea nimic, practic ziceai ca butonul nu functioneaza. De aici sa tras si chestia asta concluzia ca sa zic asam ca daca ii pui un dipol cu care fac dx in afara bucurestiului, cabia intrau bulgarii de la ruse.


--------------------
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение

8 страниц V  « < 6 7 8
Ответить в данную темуНачать новую тему
2 чел. читают эту тему (гостей: 2, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 



Текстовая версия Сейчас: 28.3.2024, 15:04