IPB
www.Frocus.net :: www.Frosat.net :: Upload


Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

> Terestrial in jud. Iasi (Romania)
globaldj
сообщение 1.12.2009, 22:17
Сообщение #1


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Multumesc frumos de raspuns smile.gif

Chiar daca nu este aici locul si postul potrivit te rog sa-mi ingadui cateva impresii despre receptiile posibile aici in Iasi.

- pe canalul R2 - Moldova 1 receptie slaba (abia se deschide muting-ul la tv) - nu stiu sigur daca este emitatorul din Mindrestii Noi sau cel din Balti (dupa directie pare a fi primul). Receptia o fac cu un dipol simplu fara amplifcare.
- canalul R3 - Clasicul de-acum Moldova 1 de la Straseni. Cu o antena simpla cu 2 elemente + un amplificator SWA 9999 receptia este buna (8 din 10);
- canalul R11 - se receptioneaza 2Plus (Straseni). Cu o antena de 5 elementi dimensionata pe canalul 9 (frecventa locala a TVR1) si cu acelasi amplificator recepetia variaza in functie de locatia in care te afli. Intre 3/10 si 7/10. Am receptionat postul inteligibil chiar si cu o simpla antena de camera improvizata.

In UIF situatia sta cam asa:
- E29 Prime - de la Ungheni - excelent;
- E30 Prime Straseni - cu o simpla antena de camera se deschide mutingu-ul la TV. Cu o antena Yagi de 20 de elemente + amplificatorul mai sus mentionat receptia e buna (max 8/10 in functie de pozitia in oras);
- E32 Moldova 1 - Ungheni - excelent;
- E37 NIT TV - Ungheni- cu o antena buna se ajunge la o receptie optima;
- E41 2Plus - Singerei- receptie slaba dependenta de vreme. Cu antena de 20 elemente + amplificator receptia ajunge la un scoring de 5-6/10;
- E 49 N4 - Ungheni - binisor in functie de antena (conditii identice ca la NIT TV);

La radio FM situatia se prezinta cam asa:
90.2 MHZ- Radio Noroc - Slab;
92.3 MHZ - Antena C - slab
93.8 MHZ- Radio 10 plus - Slabut spre mediu;
100.1 MHZ - Ploaia de stele - Bine cu un tunner foarte bun;
102 MHZ - Moldova - excelent;
102.3 MHZ - Vocea Basarabiei - aceleasi conditii ca la 100.1 chiar daca sunt din emitatoare diferite;
104.5 Hit Fm - excelent;
105.7 MHZ - Vocea Basarabiei - Slab;
107.0 MHZ - Micul Samaritean - excelnet.

In final chiar daca am plicitsit pe cineva si am postat gresit, as dori de asemena sa aflu cateva impresii despre receptia posturilor din Romania in Moldova.

Multumesc frumos de intelegere si seara buna.


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
8 страниц V  < 1 2 3 4 > »   
Начать новую тему
Ответов (10 - 19)
zvartoshu
сообщение 7.12.2009, 21:50
Сообщение #11


Moderator sectia Terestrial Ro
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1338
Регистрация: 25.6.2008
Пользователь №: 5704
Спасибо сказали: 182 раза

Вставить ник
Частич. цитирование



Omule draga , in 30kw emisi din pietrarie pe 96.30 nu auzi semnalul radio iasi la DUNARE in continuu de la slab la mediu si de la mediu la isntabil . Cu puterea asta nu merge , never . Deci tin sa spun ca au acolo peste 60kw - 80kw !
In emitator au de la 8-10kw emisi , deoarece anc din romania verifica emisia in continuu deoarece emitatorul trebuie sa alimenteze 10kw spre antene , deci 10 la raport de 10 asa trebuiesc 100kw .
PAR este aparatnt radiata si nu cea emisa spre antene !
TVr2 de pe barlad cu 200w nu acopera murgeni 1 si murgeni 2 paiu , dodesti . Deci ce spui este vechi , ulterior tvr 2 cat si tvr1 se prind in groapa dodestiului BEC .. fara problema . Deci au KW pe antene ! Am intrebat pe cienva din dodesti , am fost acolo , am filme puse cu receptie pe youtube ..


--------------------
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
globaldj
сообщение 7.12.2009, 22:12
Сообщение #12


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



@Zvarthosu .... fara a intra in polemici cu tine, stiu si eu ce inseamna Putere Aparent Radiata, si mai stiu si cat de important este castigul sistemului de antene radiant. Sper din toata inima sa fie asa cum zici tu si sa fie emisi incontinuu 60-80KW. Totusi ma gandesc ca e putin cam greu sa receptionezi in mod "continuu" , chiar si slab, tocmai de la Dunare semnalul Radio Iasi. Oricat de mare ar fi puterea , si cu oricat de bun ar fi sistemul de antene chiar si cu un raport PAR/grad favorabil propagarii la mare distanta, e cel putin dificil sa receptionezi in mod constant postul de la vreo 400km distanta. A nu se uita ca suntem in ultrascurte si ca totusi emisia nu se poate se face numai spre teritoriul Romaniei, si ca mai trebuie acoperite si zonele din nordul si vestul Moldovei. In conditii de propagare, e cu totul alta poveste, iar daca tu beneficiezi in mod constant de asemnea conditii , inseamna ca esti un caz fericit:). Stiu de asemenea de foarte mult timp ca ai rezultate deosebite in ceea ce priveste receptia, dar nu cred ca se datoreaza exclusiv puterilor posturilor emise.

... privind aceste "puteri", eu zic sa ne abtinem un pic si sa nu licitam Kilowati cu tona. Si pe mine ma incanta (doar din simplu orgoliu) sa stiu ca avem emitatoare foarte puternice....dar nu inseamna ca este si adevarat acest lucru smile.gif
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
globaldj
сообщение 7.12.2009, 23:02
Сообщение #13


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Draga Zvathosu-le ... ma-ntreb daca are rost sa transformam forumului colegului de la Frocusat in teren de lupta...

Cel mai probabil habar nu ai sa citesti si sa intelegi ceea ce am scris, ca de vorbit....."no comment". Nu suntem noi "Moldovenii", atat cei din dreapta cat si cei din stanga Prutului, cei mai eruduti dintre romani, dar cu siguranta ceea ce scrii tu acolo nu seamana a limba romana. Intai compileaza si dupa aia da-ti cu parerea... cu atat mai mult in scris.

Am zis ca TVR2 "de la Barlad", cel de pe canal E27, a fost destinat EXCLUSIV deservirii orasului si imprejurimiilor orasului cu semnal pentru postul respectiv. Ceea ce ai receptionat tu, a fost TVR2 de la Popeni emis pe canalul E35 cu 10KW, iar asta e cu totul alta poveste. De asemenea am mentionat ca FOSTUL canal de emisie al TVR1 era R5, pana in 2003 cand s-a inceput emisia pe canalul E52.
Ma-ntreb iarasi, cum de un "bucurestean" imi explica mie cum stau lucrurile cu receptia in "groapa Dodestiului" , locuri prin care de altfel am copilarit.... Aha ... cred ca stiu : e de la dipolul ala la "45 de grade" cu care receptionezi constant Radio Iasi FM de la Dunare. Acuma depinde .... daca te referi la Dunarea de la Galati ai avea vreo sansa... dar cum tu esti mai mult decat ignorant probabil te referi la portiunea de Dunare care trece prin Belgrad!


@ Draga Frocus te rog sa-mi accepti scuzele, intai pentru "post-ul" dublu si mai apoi pentru iesirea de mai sus. Daca consideri ca numai merit a avea acces pe acest Forum , te rog sa stergi contul. Am crezut ca aici pot purta discutii civilizate, in care sa ne impartasim experientele pentru pasiunea noastra comuna, respectiv radioreceptia. Din nefericire domnul de mai sus, tine cu tot dinadinsul sa aiba tot timpul ultimul cuvant, si sa acapareze total discutia. A ajuns o pacoste pentru toate forumurile de profil din Romania (motiv pentru care nu am postat niciodata acolo), si mai mult se considera "Cel mai Bun" dintre toti, iar noi restul suntem in ochii dumnealui doar niste simpli amatori. Ma simt plin de amaraciune, sa scriu aceste randuri, dar nu cred ca are rost sa port discutii in contradictoriu, cu cineva care considera "directiva de canal 4" cea mai buna antena ever.
Multumesc inca odata de timpul acordat si iti urez toate cele bune.
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 7.12.2009, 23:22
Сообщение #14


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(globaldj @ 7.12.2009, 22:00) *
@ Draga Frocus te rog sa-mi accepti scuzele, intai pentru "post-ul" dublu si mai apoi pentru iesirea de mai sus. Daca consideri ca numai merit a avea acces pe acest Forum , te rog sa stergi contul

Nu va faceti probleme. Pe forumul acesta eu ca administrator stau asupra la tot. Deci daca doriti, raspundeti lui Zvartoshu numai la acelea mesaje, care vi se par interesante smile.gif. Intr-un fel filtrati acelea citite. Citeodata e foarte greu de raspuns la toate mesajele din pricina timpului liber, care e foarte putin. Eu asi dori sa raminiti din cauza, ca aveti informatii foarte concrete si interesante mie insusi. Multumesc anticipat!
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 8.12.2009, 1:43
Сообщение #15


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(zvartoshu @ 7.12.2009, 16:57) *
De pe pietrarie aveam asa
99.2 INFO PRO de 30KW
101.1 SRR de 100KW PAR
103.1 SRR de 80KW PAR

Numai posturile acestea? Dar ce e cu 106,5 Europa FM? Nu emite de la Pietrarie?

Ce sta de PAR, totusi mi-ar fi interesant puterea reala a emitatorului (precisa sau probabila) pina la antena.

Цитата(globaldj @ 7.12.2009, 18:56) *
Tot pe releul de pe Bucium mai este si emitatorul de mare putere al postului "Radio IASI FM", cu frecventa de 96.3 MHZ, care are aceleasi caracteristici cu emitatorul de pe 101.1 MHZ al RRA. As mai putea adauga ca pe langa faptul ca au localizari diferite ale emitatoarelor, trebuie facuta si distinctia intre "Radio Iasi AM" de pe 1053KHZ si "Radio Iasi FM", intrucat desi o parte din emisiuni sunt comune, in restul timpului, se emit emisiuni diferite, iar publicul tinta urmarit este cu totul altul. Sper ca pana la sfarsitul anului sa ajung inspre Uricani si sa fac cateva poze ale emitatorului din AM.

La TV pt Bucium treburile sunt mai simple:
Canal R9 (offest 8P) - TVR1 - 20KW , PAL, D/K
Canal E34 - TVR2 - 10KW, PAL, B/G - sunet Stereo;
Canal E51 (offest 8P) - ProTV - se pare ca au aprobat 450KW PAR in licenta :-O (!?) , dar momentan emit doar cu 10kW, PAL, B/G;
Canal E59 (offest 8P) - TVR Iasi (regional) - 10KW, PAL, B/G.

Am adaugat in registru al 2-a post "Radio Iasi AM" - http://www.frocus.net/main.php?lng=ro&...050#description
Am vrut sa intreb ce post preia emisiuni de la altul: AM de la FM, sau FM de la AM?

In registru pina cind am pus sub semnul intrebarii informatia despre 10 kW putere pe frecventa 96,3 MHz.

Multumesc pentru precizarile, care tin de posturile TV. Poate mai tirziu voi reusi sa le incadrez in registru (offset, sistema de culori, sunet si etc).
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 8.12.2009, 2:31
Сообщение #16


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(globaldj @ 7.12.2009, 18:56) *
Sper ca pana la sfarsitul anului sa ajung inspre Uricani si sa fac cateva poze ale emitatorului din AM.

Am pus pe site unele fotografii, gasite pe Internet. Acolo-s doua pilonuri. Cred ca unul e de baza, iar al 2-a - de rezerva. Sau al 2-a e gata pentru emisie pe alta frecventa. Ar fi interesant de aflat istoricul acestor obiecte. smile.gif La noi prin tara trec zvonuri, ca un pilon s-a folosit pentru a crea probleme receptionarii statiilor din Transnistria prin anii 1990-92 (nu e precis). smile.gif

globaldj, daca treceti pe acolo, fotografiati, va rog, si cladirea statiei.



http://www.frocus.net/main.php?lng=ro&...55#emiter_table
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
globaldj
сообщение 8.12.2009, 19:42
Сообщение #17


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Seara Buna Frocus ,

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru sustinerea aratata, si pentru modul cum ai stiut sa reactionezi smile.gif

Acum hai sa ne-ntoarcem la ale noastre si sa-ti raspund la cateva intrebari.

1. Intr-adevar este si Europa FM in Iasi , pe frecventa de 106,5MHz. Din ce stiu eu s-ar parea ca emitatorul are puterea de 5 Kw, dar din nefericire nu stiu daca emitatorul lor se afla amplasat pe pilonul statiei din Bucium. Pe tot dealul Pietrariei exista mai multi piloni pentru radiorelee, dintre care cel mai impozant este cel al Radiocomului. Intrebuintarile respectivilor piloni au destinatii diverse, de la retranslatoare de telefonie mobila, la emitatoare ale posturilor locale. Cum acesti piloni sunt dispersati pe o arie foarte mare nu pot preciza din pacate, care pilon apartine unui post sau altuia. La inceputurile emisiei Europa FM in Iasi, acesta se receptiona foarte usor pe o raza de 30-40km in jurul Iasiului. De ceva timp incoace insa parca receptia nu se mai face atat de usor, si din pacate nu stiu carui fapt se datoreaza acest motiv. Asa ca inca nu sunt sigur ca Europa FM emite de pe stalpul Radiocom.

2. In principal Radio Iasi FM se adreseaza tinerilor, si Radio Iasi AM oamenilor mai varstnici. Orele de emisie sunt diferite dupa cum urmeaza : 06-22 pe AM si non stop pt FM. De obicei Radio Iasi FM preia mai multe emisiuni de la AM, cum ar fi emisiunile de dedicatii muzicale pentru muzica populara. Stirile transmise sunt cele ale postului RRA, indiferent de care sectiune vorbim , AM sau FM.
Sincer tind sa cred ca forma emitatorului din AM (cei doi piloni) este folosita mai mult a realiza caracterisitca si diagrama de radiatie ceruta pentru acoperire, iar in acest sens am atasat poza de mai jos. Din ce am vazut eu, cred ca sistemul radiant este bazat pe ambii piloni din poza atasata de tine. Noi aici (cel putin oamenii de rand) , n-am auzit niciodata de incercarea de a se folosi aceasta statie in scopul bruierii receptiilor de peste Nistru. Mie personal imi este greu sa cred acest lucru, dar repet ca nu am nicio informatie ca sa-mi sustina afirmatiile. Inainte de 1989, cand eram in regimul de trista amintire, stiu ca se folosea pentru bruierea posturilor de radio Europa Libera si Vocea Americii, emitatorul de la Galbeni, situat in judetul Bacau. Aceaste informatie o am de la unul din profesorii din facultate, care din ce ne-a povestit dumnealui, folosea ca material didactic pentru studenti, tuburile electronice (tiratroanele), inlocuite in urma reviziilor periodice la statia respectiva.
Singurul lucru sigur despre statia de la Uricani, este ca intr-adevar cand a fost construita a fost o statie militara, iar in urma intineriri emitatorului , puterea acestuia a scazut de la 1000 Kw la puterea actuala de 400 Kw.

Sper sa ajung sa fac poze mai ample in locatia respectiva (Uricani), deindata ce voi intra in concediu (in jur de 25 decembrie), pentru ca dupa cum ai mentionat si tu, ne gasim cu mare greutate cate putin timp liber.

In final vreau sa-ti atasez un fisier, cu cateva din emitatoarele de prin Romania. NU SPUN ca respectivul tabel este cel mai de incredere, si unele date trebuie privite cu o oarecare reticenta. Poate deja stii informatiile din interiorul lui, dar eu m-am gandit ca poate iti va folosi.




Din nefericire nu reusesc sa atasez fisierul .xls la comment .... sad.gif Totul pe aici e scris in rusa si eu nu inteleg....
Asa ca am sa incerc sa dau copy/paste. Poate iti va folosi in forma asta. Daca nu ... asta e sad.gif


ZONA Loalizare emitator Canal(offset) Norma de sunet PAR Post TV

BANAT
Caras-Severin Semenic 58-8P G 20 KW TVR 1
Timis Timisoara 9-6P D 10 KW TVR 1
Timis Timisoara 21 G 40 KW TVR 2
Timis Timisoara 53-8M G 10 KW TVR TIMISOARA

BUCOVINA
Botosani Saveni 22-8P G 5 KW TVR 1
Suceava Suceava 53 G 2 KW TVR 1

CRISANA
Arad Siria 52-8P G 5 KW TVR 1
Bihor Bihor 8-2P D 5 KW TVR 1
Bihor Oradea 44-8P G 2 KW TVR 1
Bihor Oradea 27-8M G 2 KW TVR 2
Bihor Heniu 59 G 10 KW TVR 1
Bihor Heniu 21 G 10 KW TVR 2

DOBROGEA
Constanta Teghirghiol 8-2P D 10 KW TVR 1
Constanta Teghirghiol 42-8P G 10 KW TVR 2
Constanta Mangalia 11-4P D 0,5 KW TVR 1
Constanta Mahmudia 6-2P D 5 KW TVR 1
Constanta Topolog 10-8P D 5 KW TVR 1
Constanta Dobrogea Sud 46 G 5 KW TVR 1
Tulcea Tulcea 54-8P G 0,5 KW TVR 1
Tulcea Vacareni 7-2P D 2 KW TVR 1

MARAMURES
Maramures Varatec 7-2M D 2 KW TVR 1
Maramures Mogosa 10-8M D 5 KW TVR 1
Maramures Mogosa 37-8P G 5 KW TVR 2

MOLDOVA
Bacau Bacau Turn 10-6P D 2 KW TVR 1
Bacau Comanesti 23 G 5 KW TVR 1
Bacau Comanesti 40 G 5 KW TVR 2
Galati Vacareni 43 G 5 KW TVR 1
Galati Vacareni 26-8M G 5 KW TVR 2
Iasi Pietrarie 9-8P D 20 KW TVR 1
Iasi Pietrarie 34 D 10 KW TVR 2
Iasi Pietrarie 59-8P G 10 KW TVR IASI
Neamt Rarau 8-8M D 5 KW TVR 1
Neamt Piatra Neamt 6 D 2 KW TVR 1
Neamt Piatra Neamt 11 D 0,5 KW TVR 2
Vaslui Vaslui 7 D 0,5 KW TVR 1
Vaslui Vaslui 28 G 0,5 KW TVR 2
Vaslui Barlad 52 G 10 KW TVR 1
Vaslui Barlad 35 G 10KW TVR 2
Vrancea Magura Odobesti 9-3P D 2 KW TVR 1
Vrancea Magura Odobesti 38-8M G 5 KW TVR 2

MUNTENIA
Arges Pitesti 9 D 0,5 KW TVR 2
Ilfov Bucuresti 51 G 10 KW TVR 2
Ilfov Bucuresti 34-8M G 10 KW TVR 1
Ilfov Bucuresti 54 G 1,3 KW SNR Digital
Ilfov Bucuresti 59 G 1,3 KW SNR Digital
Buzau Ramnicu Sarat 28-8M G 0,5 KW TVR 2
Ialomita Slobozia 36 G 0,5 KW TVR 2
Prahova Costila Bucegi 6-8P D 20 KW TVR 1
Prahova Costila Bucegi 22 G 20 KW TVR 2

OLTENIA
Gorj Cerbu Novaci 8 D 20 KW TVR 1
Gorj Cerbu Novaci 52 G 20 KW TVR 2
Dolj Craiova 50-8P G 10 KW TVR CRAIOVA
Mehedinti Balota 51-8P G 5 KW TVR 1
Mehedinti Balota XX G 5 KW TVR 2
Valcea Cozia 44 G 2 KW TVR 1
Valcea Cozia XX G 2 KW TVR 2

TRANSILVANIA
Alba Magura Boiu 27 G 5 KW TVR 1
Bistrita Nasaud Heniu 59 G 5 KW TVR 1
Brasov Brasov 10 D 2 KW TVR 1
Brasov Brasov 34 D 10 KW TVR 2
Cluj Feleac 11-2M D 10 KW TVR 1
Cluj Feleac 21 G 10 KW TVR 2
Cluj Cluj 8 D 0,5 KW TVR 2
Cluj Feleac 42-8P G 10 KW TVR CLUJ
Cluj Cicau 28-8P G 0,5 KW TVR 2
Harghita Gheorghieni 32-8M G 5 KW TVR 1
Harghita Gheorghieni XX G 5 KW TVR 2
Hunedoara Parang 10 D 2 KW TVR 1
Hunedoara Magura Boiu 27 G 5 KW TVR 1
Mures Tg Mures 48-8P G 2 KW TVR 1
Mures Tg Mures 9 D 2 KW TVR 2
Mures Tg Mures 56-8P G 2 KW TVR TG MURES
Salaj Zalau 6-3M D 2 KW TVR 1
Salaj Zalau 39-8P G 0,5 KW TVR 2
Sibiu Paltinis 7-8M D 5 KW TVR 1
Sibiu Paltinis XX G 5 KW TVR 2
Sibiu Paltinis 54 G 1,5 KW SNR Digital


EMITATOARE TELEVIZIUNE TERESTRA RECEPTIONABILE IN IASI

9 TVR 1 Pietrarie D 20 KW
24 PRIMA TV G
28 TELE M G -
34 TVR 2 Pietrarie G 10 KW
36 ANTENA 1 - G 0.5KW
38 ANTENA 3 / TV BIT - G - nu mai emite ???
44 NATIONAL TV - G -
48 PRO TV - G -
51 PRO TV G
54 LIFE STYLE TV G
59 TVR 3 Pietrarie G 10 KW


2 PLUS/ANTENA 1 STRASENI 11 D 40/50KW
MOLDOVA 1 UNGHENI 32 D 10 KW
MOLDOVA 1 MINDRESTII NOI 2 D 5 KW
MOLDOVA 1 STRASENI 3 D 40/50KW
PERVAII KANAL STRASENI 30 D 20KW
2 PLUS/ANTENA 1 MINDRESTII NOI 41 D 10/20KW
NIT TV UNGHENI 37 D 1KW
N4 UNGHENI 49 D 0.05KW
PERVAII KANAL UNGHENI 29 D 10/20KW

EMITATOARE TELEVIZIUNE TERESTRA RECEPTIONABILE IN BARLAD
TVR1 POPENI 52 G 10KW
TVR2 POPENI 35 G 10KW
TVR2 TRESTIANA 27 G 0.1KW
REALITATEA TV / TELE M 44 G
TV BARLAD - 56 G


MOLDOVA1 - 3 D EMITATOR STRASENI
PERVAII KANAL 30 D EMITATOR STRASENI
Эскизы прикрепленных изображений
Прикрепленное изображение
 


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 8.12.2009, 20:14
Сообщение #18


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(globaldj @ 8.12.2009, 18:40) *
Din nefericire nu reusesc sa atasez fisierul .xls la comment .... Totul pe aici e scris in rusa si eu nu inteleg....

Am trecut accountul dvs il l.engleza.

Arhivati fisierul .xls in .zip sau .rar. Atunci va trece fara probleme.
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
globaldj
сообщение 8.12.2009, 20:24
Сообщение #19


Romanian TV/radio DXer
**

Группа: Резидент
Сообщений: 123
Регистрация: 1.12.2009
Из: Bucuresti - Iasi
Пользователь №: 11614
Спасибо сказали: 128 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



merci frumos Frocus !

Ai aici si fisierul promis smile.gif
Прикрепленные файлы
Прикрепленный файл  Emitatoare_din_Romania.rar ( 13.81 килобайт ) Кол-во скачиваний: 257
 


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
zvartoshu
сообщение 8.12.2009, 23:03
Сообщение #20


Moderator sectia Terestrial Ro
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1338
Регистрация: 25.6.2008
Пользователь №: 5704
Спасибо сказали: 182 раза

Вставить ник
Частич. цитирование



Referitor la televiziuni , GRESELI din plin . In primul rand VACARENI are tvR 1 pe canal 43 cu o putere de 10kw , si TVR2 pe canal 26 tot de 10kw
Revenim .
Constanta ca judet are un tvr2 de 10kw pe canal 23 ce se prinde tare in bucuresti .
Multe din informatiile postate sunt vechi de vreo 4 ani . Acum de ex exista TVR simnicul de sus de 10kw fata de cel de 5kw , emite in canal 40 . La fel cozia are tvr 1 pe canal 44 de 5kw si tvr2 de 3kw pe canal 27 . Tvr 1 are modificare pe drajna de pe canal 8 pe canal 44 tot jud prahova , zona unde este calamitata din punct de vedere de relief ..

Intreba pe unul ca mine care mi-am asumat niste informari bune deoarece infrastructura tvr e modificata de nici nu mai se aseamana cu aia veche . Deci , reluam firul TVR 2 de pe 23 se prinde color la mare impreuna cu 42 deci ambeles de putere .

Globaldj , cu parere de rau scuze ca o zic , o lungesti mult si cu informare veche ! Haide sa dam info calumea .

Europa fm de pe iasi A fost mutata in multe locuri , a ajuns si pe copou . Niculescu de la 21 (director executiv europa vibe fm si 21 pe tehnic ) scrie incontinuu ce muta si modifica . Daca vreti informatie corecta lasati loc si intrebati doar . EU doresc sa iasa ceva corect si nu gresit .

Bucuresti :
88.00 - BBC are 150w
88.50 - DW metro - 80W
89.00 - ZU fm are intre 1-5KW
89.50 - pro fm are intre 1-5kw
90.20 - intre 800w si 1kw
90.80 - 3kw
91.70 - 1kw
92.1 - intre 500w spre 3kw
92.7 - fix 500w
93.5 - 2kw
94.2 - 1kw
94.8 - intre 1 si 3kw
96.1 - intre 2 si 8kw
96.9 - intre 500w si 1kw
97.9 - 1kw
98.3 - 10kw
99.3 - 100w
100.2 - intre 1 si 5kw
100.6 - intre 1.5 is 6kw
101.3 - 10kw
101.9 - 1kw
102.8 - 1kw
103.4 - 50w
103.8 - 15w
104.8 - 2kw
105.3 - 10kw
105.8 - 200-500w
106.2 - 500w
106.7 - 1.5 - 20kw .. licenta este de 23.4kw

in bucuresti puterile nu sunt respectate decat la controale , in rest se emite cat mai sus ca sa se acopere indoor cat mai bine . Multe din informatii sunt culese de la cei din radio !


--------------------
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение

8 страниц V  < 1 2 3 4 > » 
Ответить в данную темуНачать новую тему
2 чел. читают эту тему (гостей: 2, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 



Текстовая версия Сейчас: 28.3.2024, 16:15