IPB
www.Frocus.net :: www.Frosat.net :: Upload


Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

> EuroTV, Репертуар
Frocus
сообщение 9.12.2008, 23:42
Сообщение #1


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



В послднее время стали показывать зарубежные худ.фильмы с русской озвучкой и рум.субтитрами. В воскресенье посмотрели с коллегами т.о. "Парфюмера", а вечером ещё и "Трою". Сегодня заметил, что сериал "Герои" также идёт с русской озвучкой, но какой-то неудачной. Лучше б взяли вариант с дубляжом, который крутили по СТС, либо с переводом Lostfilm.TV. Голос Кравеца куда приятнее smile.gif.
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
5 страниц V   1 2 3 > »   
Начать новую тему
Ответов (1 - 9)
i o n
сообщение 10.12.2008, 22:18
Сообщение #2


Experienced
***

Группа: Пользователи
Сообщений: 1583
Регистрация: 30.8.2006
Из: Kishinau
Пользователь №: 2016
Спасибо сказали: 156 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Выборы близятся, однако...


--------------------
И это пройдёт
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 15.3.2009, 2:57
Сообщение #3


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование




editia nr. 831, 13 Martie 2009
TVR renunţă la parteneriatul cu „EU TV”

autor: Raisa LOZINSCHI
TVR i-a interzis postului roşchist „EU TV” să-i mai retransmită emisiunile pe teritoriul R. Moldova şi îl ameninţă cu judecata dacă nu se va conforma acordului semnat în acest sens

Societatea Română de Televiziune (SRTv) i-a interzis, săptămâna trecută, postului propepecedist „EU TV” de la Chişinău să mai retransmită emisiunile TVR Internaţional. Deşi directorul postului de televiziune de la Chişinău, Viorel Buzdugan, a semnat un acord prin care acceptă interdicţia, „EU TV” continuă să retransmită emisiunile TVR Internaţional (!). Mai mult chiar, şeful departamentului ştiri şi programe informative de la „EU TV”, Igor Burciu, a negat, ieri, pentru JURNAL faptul că SRTv i-ar fi interzis postului la care lucrează acest lucru (imaginea alăturată arată că Burciu minte – n.r.).
Care au fost motivele pentru care SRTv a luat o asemenea decizie, ne spune Marian Voicu, membru al Consiliului de Administraţie al SRTv, în interviul de mai jos.

- Dle Voicu, ce a determinat conducerea TVR-ului să interzică postului „EU TV” să mai retransmită TVR Internaţional în R. Moldova?

De câteva luni bune, Televiziunea Română primeşte semnale că postul „EU TV” nu mai reuşeşte să fie imparţial, obiectiv şi să respecte reguli ale unei deontologii profesionale cu care am fost de acord împreună atunci când am pus bazele acestei cooperări. Una din condiţiile puse atunci când am fost de acord ca „EU TV” să redifuzeze TVR Internaţional a fost ca acest post de televiziune să fie cât de cât obiectiv într-un climat media din R. Moldova pe care îl cunoaştem destul de bine şi să nu fie un instrument de propagandă de partid. Iată că de aproape un an de zile, de când „EU TV” retransmite TVR Internaţional, am primit numeroase semnale că acesta nu mai reuşeşte să fie imparţial şi că a devenit un instrument de propagandă pentru un partid sau altul şi că lumea nu mai înţelege în Moldova, uitându-se la „EU TV” care retransmite TVR Internaţional, dacă TVR şi statul român sunt de acord şi garantează sau cauţionează această politică editorială a „EU TV”.

- Aţi primit semnale referitoare şi la faptul că Jurnalul TVR a fost substituit în câteva rânduri la „EU TV” cu emisiuni realizate de liderul PPCD Iurie Roşca contra opoziţiei?

Exact. Am luat legătura cu cei de la „EU TV” şi ni s-a spus în mod neoficial că „a încercat domnul Roşca să vadă dacă merge” şi pentru că au fost anumite reacţii, acesta a renunţat. Dar noi le-am transmis celor de acolo că niciodată nu s-a întâmplat aşa ceva. Nici preşedintele Ion Iliescu, nici Emil Constantinescu, nici Traian Băsescu nu au îndrăznit vreodată să întrerupă Jurnalul TVR. Şi este cu atât mai ciudat că lucrul ăsta doreşte să-l facă un om care a intrat într-un parteneriat cu TVR Internaţional.

- Când aţi luat decizia de a interzice acestui post să retransmită programele TVR Internaţional?

- Am decis să somăm „EU TV” să iasă din acest contract, i-am invitat la negocieri în care să le transmitem acest punct de vedere. Dânşii şi-au trimis un reprezentant săptămâna trecută, pe directorul Viorel Buzdugan, care a semnat un acord prin care angajează „EU TV” să nu mai retransmită TVR Internaţional.

- Erau şi nişte termene impuse în acest acord, fiindcă astăzi (ieri – n.r.) „EU TV” mai retransmitea la amiază TVR-ul...

„EU TV” nu mai are dreptul să retransmită TVR-ul. A fost transmisă o hârtie şi la Consiliul Coordonator al Audiovizualului (CCA) de la Chişinău...

- În anticamera CCA ni s-a spus că nu au primit nicio scrisoare în acest sens...

Dacă ei consideră că nu au primit-o, noi suntem deja obişnuiţi. După ce TVR-ului i-a fost ridicată ilegal licenţa, nu prea mai avem încredere în politica CCA-ului şi în imparţialitatea acestei instituţii. Dar e bine să ştie moldovenii că, în acest moment, „EU TV” nu mai are niciun drept să retransmită TVR Internaţional şi că îi facem în mare parte răspunzători pentru confuzia creată. TVR-ul n-a fost niciodată solidar cu această politică editorială. Am încercat să ieşim cât mai repede, mai ales că este şi campanie electorală în R. Moldova. Dacă dânşii nu vor înceta retransmiterea TVR-ului, atunci ne revedem în instanţa de judecată.

- Nu există vreun regret al TVR-ului că acest post nu o să mai fie văzut aici?

Acesta este marele nostru regret. De aceea am considerat că poate „EU TV” va reuşi până la urmă să-şi revină şi să fie un post de televiziune care să nu transmită mesaje politice. Dar, din păcate, nu s-a reuşit. TVR-ul se vedea la „EU TV” cum se vedea – de la 17.00 la 00.00 era „EU TV”, iar emisiunile cele mai importante ale TVR-ului erau difuzate la 3.00 – 4.00 noaptea, în special cele care erau defavorabile domnului Voronin. Şi atunci am zis că aceasta este cea mai bună soluţie.

- O să căutaţi alte soluţii pentru a retransmite TVR-ul în R. Moldova?

Nu ştiu cum se va rezolva problema retransmiterii TVR pe teritoriul R. Moldova, mai ales atât timp cât comuniştii sunt la putere. Să sperăm că o eventuală decizie la CEDO va obliga statul moldovean să repună în undă pe eter TVR1. Eu înţeleg că domnul Voronin are o mare dragoste pentru Moscova, dar totuşi în R. Moldova se vorbeşte limba română, nu cea rusă. Cât despre TVR Internaţional, noi vom căuta în continuare soluţii pentru a fi retransmis. Mizăm, totuşi, pe faptul ca CCA să respecte legea şi să nu mai ia decizii abuzive, aşa cum a făcut în cazul TVR1.

- Vă mulţumim!

Interviu realizat de Raisa LOZINSCHI

http://www.jurnal.md/article/12184/

Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 18.3.2009, 3:30
Сообщение #4


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



EU TV continuă să retransmită ilegal TVR Internaţional
Valentina Baciu

CCA este obligat să se autosesizeze şi trebuie să sancţioneze postul EU TV în cazul în care acesta retransmite TVR Internaţional fără acordul Societăţii Române de Televiziune (SRTv), a spus juristul în problemele media Eugen Râbca.„Retransmiterea fără acordul SRTv înseamnă încălcarea legislaţiei naţionale în vigoare şi a câtorva acordurilor internaţionale ce se referă la drepturile de autor”, susţine expertul.

Zilele trecute, EU TV a transmis o scrisoare la Bucureşti prin care spune că va înceta retransmiterea doar după ce Consiliul Coordonator al Audiovizualului îi va aproba noua grilă de programe. Acelaşi lucru îl afirmă şi Constantin Bârca, secretarul CCA. Potrivit lui Bârcă, deocamdată un asemenea demers nu a apărut pe ordinea de zi a autorităţii de reglementare în audiovizual. Pe de altă parte, Râbca susţine contrariul: „Nu mai ai dreptul să retransmiţi. Ţi s-a interzis. Asta înseamnă furt în domeniul drepturilor de autor. CCA este obligat să se autosesizeze şi să sancţioneze acest post”, afirmă juristul.

Biroul de presă al TVR ne-a comunicat că „SRTv va întreprinde toate demersurile necesare pentru ca EU TV să nu mai retransmită neautorizat TVR Internaţional”. Amintim că, la 6 martie, SRTv l-a convocat pe Viorel Buzdugan, directorul EU TV, şi i-a comunicat că nu mai are dreptul să retransmită TVR Internaţional pe teritoriul R. Moldova. Partea română susţine că EU TV nu şi-a onorat obligaţiile contractuale. „Pe adresa SRTv au sosit sesizări prin care eram informaţi asupra faptului că societatea „Euro TV Chişinău SRL” retransmite programul postului TVR Internaţional în mod fragmentat, inserând inclusiv programe de publicitate electorală, rezultând deci o încălcare a autorizaţiei date prin acordul de retransmisie şi o alterare a misiunii pe care TVR Internaţional o avea în RM, de a promova valorile româneşti”, a comunicat biroul de presă al TVR.

Conform Acordului, retransmiterea trebuia să fie simultană, nealterată şi integrală, iar EU TV a garantat SRTv faptul că nu va modifica prin remontare, schimbare de text, segmentare etc. emisiunile TVR Internaţional preluate de pe satelit şi că orice modificare în emisiunile preluate de la TVR Internaţional se va face numai în baza unui acord scris şi prealabil dat de conducerea Departamentului TVR Internaţional.

http://www.timpul.md/article/2009/03/17/eu...ernaţional
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 7.4.2009, 23:16
Сообщение #5


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Интересно, что случилось с ЕуТВ. Сегодня после обеда неожиданно прекратили вещание. Их офис случайно не подвергся атаке протестующих?!
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
DIMEX
сообщение 8.4.2009, 7:56
Сообщение #6


Писатель
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1428
Регистрация: 16.9.2007
Из: Chişinău, Moldova
Пользователь №: 4052
Спасибо сказали: 1108 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(Frocus @ 7.4.2009, 23:16) *
Интересно, что случилось с ЕуТВ. Сегодня после обеда неожиданно прекратили вещание. Их офис случайно не подвергся атаке протестующих?!


Вроде таких новостей не проходило, но со вчерашнего обеда действительно вещания нет.

Может у ХДНП закончились деньги на финансирование канала ? rolleyes.gif


--------------------
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 8.4.2009, 9:38
Сообщение #7


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



По слухам, учредители телеканала вели переговоры с потенциальными инвесторами после того, как Румыния перестала финансировать ретрансляцию телеканала TVRi.

С утра вещание таки возобновили.
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 9.8.2009, 15:35
Сообщение #8


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Похоже, что учредители EuTV не способны содержать свою сеть в сложных экономических условиях. Политически от него уже нет никакого толка. Не исключено, что перепродадут либо закроют.
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
uigres87
сообщение 19.8.2009, 21:27
Сообщение #9


Писатель
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1962
Регистрация: 10.8.2007
Из: MDA-RS-C
Пользователь №: 3875
Спасибо сказали: 1881 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата
Mihai Roşcovan:Este necesară revizuirea actelor de privatizare a ”Euro TV” şi ”Antena C”

Fostul consilier municipal, Mihai Roşcovan, consideră absolut necesară revizuirea actelor de privatizare a postului municipal de televiziune Euro TV şi a postului municipal de radio Antena C efectuată ilegal. Roşcovan a declarat că atвt el, cвt şi consilierul Oleg Cernei, au оncercat să se opună оn acea şedinţă a Consiliului municipal Chişinău vвnzării la licitaţie a posturilor municipale de radio şi televiziune.
Mihai Roşcovan spune că acesta a fost un dezastru organizat de consilierii din partea Partidului Comuniştilor şi Partidului Popular Creştin Democrat оn Consiliul municipal Chişinău (CMC), care au votat "оnstrăinarea pe baza concursului investiţional".

Roşcovan susţine că a prezentat conducerii actuale a Primăriei o mapă de acte ce demonstrează ilegalitatea privatizării posturilor de radio şi TV, dar „aceasta nu a avut curajul, voinţa politică să оncerce să reоntoarcă lucrurile pe făgaşul normal”, spune ex-consilierul municipal, adăugвnd că-i este frică „ca de acest sindrom de neоncredere оn forţele proprii să nu se molipsească şi majoritatea fragilă din actualul Parlament”.

Primarul capitalei, Dorin Chirtoacă, a declarat că neapărat va fi efectuată revizuirea privatizărilor ilegale ale posturilor municipale Antena C şi Euro-TV. Primarul susţine că ilegalitatea privatizărilor este demonstrată şi de costul simbolic cu care s-au vвndut aceste posturi. Noii proprietari au achitat doar cвte 1-2 milioane de lei, pe cвnd utilajul costă de zeci de ori mai mult, spune Dorin Chirtoacă. Primarul speră оn revenirea la normalitate, inclusiv prin modificarea Codului audiovizualului, care ar permite administraţiilor publice locale să aibă cвte un post de radio şi/sau televiziune pentru a informa populaţia despre activitatea sa.
Оn aprilie 2006, vicepreşedintele de atunci al Parlamentului, Iur ie Roşca, a anunţat public că posturile municipale de radio Antena C şi Euro TV vor fi privatizate după ce va fi adoptat Codul Audiovizualului şi a dat asigurări oficiale оn acest sens. După mai multe luni de оncercări şi tatonări a terenului, оn ianuarie 2007, consilierii comuniştii şi PPCD-iştii au vвndut postul de radio Antena C unei persoane fizice cu 1,05 milioane lei. Postul de televiziune „Euro TV Chişinău” a devenit proprietatea altei persoane fizice, la un preţ de 2 milioane lei.

Misiunile diplomatice acreditate la Chişinău s-au arătat оngrijorate оn acele zile de procesul de reorganizare a instituţiilor publice ale audiovizualului din Chişinău, mai multe organizaţii media s-au declarat contrariate de modul оn care a avut loc această reorganizare. Mai mulţi angajaţi ai celor două posturi au atacat оn judecată deciziile CMC şi dispoziţiile primarului interimar de atunci, Vasile Ursu, dar nu au obţinut nici un rezultat. Dosarul se află la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului.(IPN)

http://www.jurnal.md/article/19511/


--------------------
Мои игрушки:
XHDATA D-808
DAB-PC2
DVB-T26510
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 20.8.2009, 23:37
Сообщение #10


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19324
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Вот возьмут и вернут страшенскую частоту ЕуроТВ мэрии Кишинева и толку-то? Остальные-то частоты выигрывал новый менеджмент smile.gif. Молодой градоначальник получит ещё один рупор для собственного пиара, но вещать он будет лишь на столицу smile.gif.
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение

5 страниц V   1 2 3 > » 
Ответить в данную темуНачать новую тему
1 чел. читают эту тему (гостей: 1, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 



Текстовая версия Сейчас: 28.3.2024, 12:46