IPB
www.Frocus.net :: www.Frosat.net :: Upload


Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

> История первой мощной радиовещательной станции в Кишинёве (1939-41гг)
uigres87
сообщение 8.12.2007, 18:28
Сообщение #1


Писатель
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1962
Регистрация: 10.8.2007
Из: MDA-RS-C
Пользователь №: 3875
Спасибо сказали: 1881 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Сколько искал данные о радиовещании в Бессарабии в годы 1918-1940 и вот только что узнал:

Цитата
В 1936 году,в Кишиневе закончилось строительство 20 КилоВаттной радиостанции.

isto4nik: Крулицкий Ф.Л : ”Радиовещание Советской Молдавии (страницы истории 1928-1941 гг)”

Цитата
Pe 8 octombrie 1939 se inaugurează la Chişinău Radio Basarabia, cu un program propriu de emisiuni оn limba romвnă şi оn limba rusă.

isto4nik: www.srr.ro
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
6 страниц V  < 1 2 3 4 5 > »   
Начать новую тему
Ответов (20 - 29)
Frocus
сообщение 11.2.2012, 19:47
Сообщение #21


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19327
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



В сети появилась фотография, на которой видна Пушкинская аудитория после пожара 1925-28 гг с высоты птичьего полёта.

Напомню, что в 1937 году это здание и прилегающую территорию передали для организации Радиоцентра.



Цитата
И вот тут уже хорошо видны многие детали - и разворотное кольцо трамвая, и Пушкинская аудитория, и капелла мужского духовного училища, и водонапорная башня, и циклодром, и Немецкая площадь, и многое многое другое.

Источник - http://oldchisinau.com/forum/viewtopic.php...=a&start=20


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
ктулху
сообщение 29.3.2012, 14:44
Сообщение #22


DXer
****

Группа: Резидент
Сообщений: 3596
Регистрация: 27.9.2010
Из: динколо де заре
Пользователь №: 16242
Спасибо сказали: 3480 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(Frocus @ 29.3.2012, 14:04) *
По крайней мере нет ни одного упоминания о том, что радиоцентр работал после 1941 года, кроме вышеприведённого.

Вчера перечитывал тот фотофорум, так там был как-то задан резонный вопрос. Одна из фот (где трамвайное кольцо и пр) была взята из какой-то немецкой книжонки вроде 41 г. выпуска. Так, спрашивается, нафига немцам было издавать фото радиостанции при жизни, если на момент подготовки книжки к печати ни здания, ни антенн уже не было?
Конечно, со свидетельствами живых очевидцев там же, на фотофоруме, не поспоришь... но всё равно много непоняток...

ЗЫ Собственно вот

Цитата("Дмитрий Л.")
Цитата("Апрель")
Цитата("Дмитрий Л.")
Цитата("Апрель")
Небольшая информация для продолжения темы.

Маленький вопрос : иллюстрация знакома , из Энциклопедии ?

Из Энциклопедии Дину Поштаренку.

Что интересно Дину Пуштаренко сказал что фото взял из Немецко-Фашисткой книги изданной в 1941 году . Румыно-Немецкие войска зашли в город 17 июля ( если мне не изменяет память ! ) , а на коментарии к фотографии написано что Радио-центр вместе с вышками уничтожили отступающие Советские войска .
В начале темы Уважаемый Админ показал кадр из известной книги 1943 ( опять же немецкой ) .
Вопрос : Зачем Немцам в книги от 1941 года показывать целое здание Ради-Центра , а не уже разрушенной ( как в 1943 году ) ?
Ведь им для иллюстрации в книгу пришлось искать старые фотографии или негативы .

http://oldchisinau.com/forum/viewtopic.php...=a&start=40


--------------------
Тоате-с праф...
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 10.3.2013, 13:06
Сообщение #23


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19327
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



По мотивам новых документальных источников вкратце.

В 1935 году в румынском местечке Бод временно был смонтирован 20 кВт радиопередатчик фирмы Маркони, который в 1939 году демонтировали и перевезли в Кишинёв для организации полностью автономного регионального радиовещания.



В 1941 году одну из двух башен Радиоцентра заминировали отступающие советские войска и таки успели повалить на землю.



Здание и аппаратура, в целом, сохранились. Только крыша рухнула. Но, румыны решили демонтировать всю аппаратуру и вывезти. На этом история Радиоцентра видимо обрывается.



После войны руины разобрали и в этом месте возвели временные строения - общежития Молдавского Государственного Университета. Позже в этом месте построили главный корпус Университета, ныне номер 4 (Факультеты Математики и Информатики, Физики, Химии).

Цитата
Postul Radio Chişinău 1939-1940

Documente din Arhiva scrisă SRR şi Arhiva de istorie orală

Pregătirea


Postul Radio Chişinău оn construcţie, 1939
Radiodifuziunea Romвna, оmplinindu-şi datoria, a slujit şi de această dată obştea naţională şi apărarea sufletească a ţării, оnlesnind comunicarea directă, vie, hotărвtoare, оntre cel dintвi purtător al răspunderilor publice şi popor.

Stвnd permanent оn serviciul publicului, asumвndu-şi o sarcină legată de atвt de delicte interese generale, s-a оnfăptuit numai prin silinţi romвneşti оmbogăţirea Radiodifuziunii naţionale cu un nou post de emisiune.

Radio Basarabia este realizarea unor vechi şi оndreptăţite dorinţi ale Moldovei romвneşti de dincolo de Prut. Duminică, postul de la Chişinău dotat cu un program deosebit şi cu un radiojurnal propriu a făcut ascultătorilor săi un dar deosebit de bine primit transmiţвnd de la Catedrala Mitropoliei basarabene Sfвnta liturghie (…).

Оn tot cursul săptămвnii trecute Societatea Romвnă de radiodifuziune a obţinut prin generoasa оnţelegere a domnului primar Dombrowski terenul pe care se va instala curвnd Palatul Radiodifuziunii, sediul cuprinzator al acestui urias arsenal de cultură şi educaţie, de unde se vor asigura оn viitor acele emisiuni bogate şi complexe care nu sunt numai dorinţa auditorilor, dar şi ţelul instituţiei.

[Radio Universul, 14 octombrie 1939, Radiodifuziunea Romвnă оn slujba intereselor superioare ale Statului, p.4]

Echiparea postului naţional de 150 kw de la Bod ne-a ridicat şi mai mult situaţia noastră оn Radiodifuziunea mondială оn acest colţ al Europei unde am fost pвnă acum un an singurul mare post de emisiune pe unde lungi menit a deservi cu unda directă оntreg teritoriul ţării.

Experienţa оnsă a arătat că sunt оncă parţi din ţară unde emisiunile postului naţional nu sunt destul de clare. Pentru a completa aceste lipsuri, Societatea Romвnă de radiodifuziune a instalat un nou emiţător de 20 kw la Chişinău şi va instala altul de aceeaşi putere la Timişoara.

[Radio Universul, 9 noiembrie 1939, Prof. D. Hurmuzescu, Оnceputurile Radiofoniei оn Romвnia, p.4]

Activitatea experimentală a postului din Chişinău se apropie de sfвrşit. Scurtele emisiuni zilnice făcute оn ultimele săptămвni au dovedit cu prisosinţă că ”Radio Basarabia” corespunde оntru totul emisiunii pentru care a fost creat. Emisiunile postului din Chişinău pot fi recepţionate foarte bine pe оntreg cuprinsul Basarabiei şi Moldovei.

Direcţiunea Societăţii de Radio socotind оncheiat stadiul experimental al acestor emisiuni a luat măsuri pentru organizarea unui serviciu al programelor la Chişinău. Lucrările necesare vor оncepe chiar zilele acestea şi оn scurt timp ”Radio Basarabia” va fi оnzestrat cu toată organizaţia necesară spre a-şi alcătui singur programele.

Săptămвna care оncepe mвine oferă ascultătorilor un program deosebit de interesant. Semnalăm, оn primul rвnd, ultimul concert al maestrului George Enescu cu orchestra radio care va fi transmis mвine dimineaţa de la Ateneul Roman.

[Radio Universul, 11 noiembrie 1939, Actualitatea radiofonică, p.3]

Organizarea

Оn suplimentul de programe al revistei noastre, cititorii vor găsi оncepвnd cu acest numar programele amănunţite ale postului ”Radio Basarabia”. Este o noutate care trebuie să ne bucure pe toţi pentru că ea arată ca emiţătorul romвnesc de la hotarul de răsărit va fi оn curвnd gata să răspundă desăvвrşit menirii pentru care a fost creat (…)

Оn clipa de faţă, d. Dan Sărăţeanu, director general al Societăţii Romвne de Radiodifuziune lucrează la organizarea administrativă şi tehnică a postului ”Radio Basarabia”. Directivele pe care le va da vor ţine seama atвt de necesităţile locale, cвt şi de interesele statului romвnesc şi ale culturii naţionale.

[Radio Universul, 25 noiembrie 1939, G.M., Săptămвna radiofonică - Organizarea definitaivă a postului „Radio Basarabia”, p.3]

Montarea

Din rezervele de material tehnic ale Societăţii Romвne de Radiodifuziune şi cu piese noui comandate la Compania Marconi din Anglia, s-a construit şi montat noul emiţător romвnesc de la Chişinău. E cel dintвi post dintr-o serie de emiţătoare regionale pe care planul de desvoltare al reţelei radiofonice romвneşti le preconizează (…).

Postul de Radio-Chişinău este destinat оn primul rвnd să emită programe cu caracter specific regional. De aceea a fost echipat ca o unitate de sine stătătoare, fiind prevăzut cu studiourile şi aparatajul necesar acestui scop.

Clădirea postului, lucrată оntr-un stil sobru, adăposteşte оn afară de emiţătorul proriu-zis trei studiouri: unul mare pentru orchestre simfonice, coruri, fanfare, operă şi operetă; unul intermediar pentru formaţiuni reduse, muzică de cameră, teatru, solişti; şi un al treilea mai mic pentru conferenţiari şi crainici.


Studioul postului Radio Chişinău
Aceste studiouri au fost tratate acustic după ultimele procedee tehnice, iar măsurătorile de reverberaţie au arătat că performanţele lor sunt comparabile cu ale celor mai moderne studiouri radiofonice. S-au construit de asemenea camere speciale de control tehnic şi оnregistrare (lвngă studiourile respective), dotate cu aparataje de control al modulaţiei, mixere pentru microfoane, trei doze electromagnetice pentru discuri, sisteme de semnalizare, o centrală fonică care permite orice combinare оntre studiouri, un laborator de măsurători şi cercetări, precum şi ateliere de reparaţii.

Terenul din jurul postului a fost amenajat оn parc englezesc, loc de recreere şi promenadă pentru locuitorii Chişinăului.

Prin punerea оn funcţiune a postului Radio-Chişinău, programul romвnesc de radio оşi asigură – cu cele 3 emitatoare: Bod, Bucureşti, Chişinău – supremaţia asupra a 90% din teritoriul naţional, iar atunci cвnd va fi posibilă montarea unui emiţător la Timişoara, оntreg pămвntul Romвniei Mari va fi deservit de emisiunea romвnească.

[Radio Universul, 30 decembrie 1939, Dan Sărăţeanu, Noul emiţător romвnesc Radio-Chişinău p.3, 6]

[Staţia de la Bod] a fost montată, a fost dată оn funcţiune - eu am apucat staţia de 150 kW - am făcut-o gata, a intrat оn funcţiune pe 25 decembrie 1935, iar staţia de 20 kW a fost demontată şi dusă la Chişinău. Dacă vreţi să descrieţi drumul, оn cвte camioane, cвt a durat drumul...

Drumul [a durat] aproximativ două zile. O zi ne-am dus pвnă la Bacău şi de la Bacău ne-am dus pвnă la Iaşi unde am urcat-o оntr-o curte şi acolo am staţionat pentru alimentarea maşinilor.

Cвte maşini erau?

Patru camioane... camioane de patru tone, International, Ford, Plymouth, Dodge, pentru că noi, оn Radiodifuziune, aveam numai maşini americane.

De acolo [de la Iaşi] am ajuns la Chişinău, am debarcat toate aparatele şi băieţii care au fost, tehnicieni radio, s-au apucat de montaj, clădirea era gata pentru antenă. Şi noi de acolo am plecat оnapoi.

Cam cвţi oameni aţi fost?

Am fost doi la o maşină, plus două turisme: оn unul a fost directorul general Lulu Ionescu şi directorul tehnic Lohan. [Unii] dintre cei care au fost propuşi pentru montaj, au rămas acolo. După ce au terminat montajul, s-au retras la Bucureşti şi au rămas numai oamenii care au rămas pentru exploatare.

Şi dumneavoastră v-aţi оntors оnapoi...

Fiecare la postul lui...

Deci dumneavoastră aţi stat la Chişinău şi cвnd s-a ridicat antena?

Nu, noi am găsit antena ridicată. Dar оn schimb cвnd cu războiul, cu Divizia I blindată, Compania noastră I-a de tancuri, am ocupat Chişinăul.

După ce am terminat cu ocuparea Chişinăului, a doua zi am luat doi soldaţi оnarmaţi cu mine şi ne-am dus, ne-am orientat după un pilon, că un pilon era minat şi un pilon оncă era оn picioare. Şi se vedea de pe dealul unde am fost noi, pilonul. Şi am plecat pe jos pвnă acolo şi acolo am găsit staţia minată, dar nu stricată complet şi casa intactă şi am anunţat printr-un motociclist care venea la Bucureşti, la Statul Major, printr-o scrisoare, pe directorul general ca să vie cu maşinile, să ridice staţia şi piesele care au mai rămas.

Clădirea staţiei deci a rămas оntreagă?

Puţin a fost, cum s-a dărвmat tavanul. S-au mai lovit cutare piese, nu ştiu ce...

Dar nu erau sparte?

Nu erau sparte, erau intacte. Şi apoi, la vreo patru zile, ne-am dus din nou să vedem ce s-a оntвmplat. La vreo patru zile venise directorul general Lulu Ionescu cu patru camioane şi două turisme, cu oamenii necesari. „Demontaţi staţia!”. Eu m-am retras оnapoi la unitate şi am plecat оn urmărirea ruşilor spre Odesa...

[R660, Arhiva de Istorie orală a S.R.R., Gheorghe Crisbăşanu, tehnician; interviu realizat de Octavian Silivestru la Tвncăbeşti, 18.04.1997]

Funcţionarea

Ceea ce preocupă оn clipa de faţă specialiştii din Str. Berthelot este perfecţionarea programelor postului Chişinău. Se aşteaptă оncheerea unei convenţii оntre Direcţia Poştelor, Societatea de Telefoane şi Societatea de Radio, convenţie care să permită alimentarea emiţătorului din capitala Basarabiei cu programele postului Bucureşti (…).

Оn legătură cu programele basarabene, un corespondent ne transmite din Chişinău informaţii interesante asupra ”febrei radiofonice” care a cuprins pătura intelectuală a oraşului, de cвnd a intrat оn funcţiune postul de radio.

Ne amintim că şi la Bucureşti acum zece ani ”febra” aceasta făcuse ravagii: a fi fost invitat să vorbeşti sau să cвnţi la radio era suprema recunoaştere pentru un scriitor sau artist. Nenumărate drame şi comedii mărunte s-au desfăşurat, toate pricinuite de atracţia magnetică pe care o pricinuia cabina microfonului (…).

Un amănunt la fel de оmbucurător: de la intrarea оn funcţiune a postului Chişinău, se observa o sporire simţitoare a numărului abonaţilor din Basarabia şi Moldova. Sunt desigur galeniştii şi posesorii de aparate cu o lampă sau două, care pot asculta acum emisiuni romвneşti recepţionate puternic şi clar de aparatele lor minuscule.

[Radio Universul, 3 februarie 1940, G.M., Noutăţi romвneşti, p.3]

Pierderea Basarabiei, pierderea postului Radio Chişinău



Cu ce s-a putut scăpa de la răposatul post ”Radio-Chişinău” distrus atвt de sălbatec de cei care doreau să оnveţe omenirea cum să fie civilizată, cu rezervele strвnse din vremuri оmbelşugate, cu ce s-a putut scotoci prin magazinele de specialitate, s-a reuşit оn cele din urmă să se realizeze o tratare acustică [la noul post Radio Moldova-Iaşi] satisfăcвnd toate cerinţele şi dвnd posibilitatea ca orchestre de 40 de persoane şi mai mult chiar să-şi desvolte producţiile artistice şi cuvвntătorilor celor mai exigenţi să-şi expună ideile şi simţămintele lor.

[Radio Romвnia, Anul I, no.45, octombrie 1941, Ing. E. Petraşcu, Noul post Radio Moldova, p.3]



Bilanţul anului ce şi-a trăit ultimele zile este dureros pentru Radiodifuziunea Romвnă. Se оnchee cu pierderea postului Radio-Chişinău, realizare modernă a Societăţii de care ne leagă, mai ales pe noi cei de la direcţia tehnică amintirea efortului ce s-a produs pentru a face din el cel mai bun post romвnesc.

Constatăm absenţa din evidenţa curentă a 90.000 dintre abonaţii noştri, rămaşi sub jugul străin. Traduse оn cifre, pagubele Societăţii de Radiodifuziune оn 1940 se ridică la 150.000.000 lei. Pentru un buget de circa 300 milioane, aceasta reprezintă 50% pierdere...

[Radio Romвnia, Anul I, no.3, 5-11 ianuarie 1941, Ing. Ştefan Iacobescu, Popas pentru drum nou, p.2]

Agenţia RADOR - 12.02.2013 20:12

http://www.rador.ro/info4.shtml?cat=1281&news=303765


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
ктулху
сообщение 10.4.2013, 4:40
Сообщение #24


DXer
****

Группа: Резидент
Сообщений: 3596
Регистрация: 27.9.2010
Из: динколо де заре
Пользователь №: 16242
Спасибо сказали: 3480 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(Frocus @ 10.3.2013, 13:06) *
По мотивам новых документальных источников вкратце.

В 1935 году в румынском местечке Бод временно был смонтирован 20 кВт радиопередатчик фирмы Маркони, который в 1939 году демонтировали и перевезли в Кишинёв для организации полностью автономного регионального радиовещания.

В 1941 году одну из двух башен Радиоцентра заминировали отступающие советские войска и таки успели повалить на землю.

Здание и аппаратура, в целом, сохранились. Только крыша рухнула. Но, румыны решили демонтировать всю аппаратуру и вывезти. На этом история Радиоцентра видимо обрывается.

"для организации полностью автономного регионального радиовещания" - перебор smile.gif Из Вашего же сообщения:

Цитата
Ceea ce preocupă оn clipa de faţă specialiştii din Str. Berthelot este perfecţionarea programelor postului Chişinău. Se aşteaptă оncheerea unei convenţii оntre Direcţia Poştelor, Societatea de Telefoane şi Societatea de Radio, convenţie care să permită alimentarea emiţătorului din capitala Basarabiei cu programele postului Bucureşti (…).

[Radio Universul, 3 februarie 1940, G.M., Noutăţi romвneşti, p.3]

Знающие люди сообщают, что впоследствии это таки было реализовано. Но немного смутила формулировка - конвенция Дирекции Почт, Общества Телефонов и Общества Радио. Выходит, программы из Бухареста доставлялись бы почтой (в виде записей) и по телефонным линиям?

И вот ещё что мне показалось немаловажным. Рухнувшая крыша - скорее последствие авианалётов, а не подрыва изнутри здания (тогда бы аппаратура и пр. пострадали в первую очередь). Что развенчивает ещё один повсеместно муссируемый миф (кочующий по всяким книгам и энциклопедиям) о якобы полном разрушении русскими радиостанции при отступлении.

Жаль, что политика зачастую подкрашивает или даже подменяет историю...

Цитата
Constatăm absenţa din evidenţa curentă a 90.000 dintre abonaţii noştri, rămaşi sub jugul străin.

[Radio Romвnia, Anul I, no.3, 5-11 ianuarie 1941, Ing. Ştefan Iacobescu, Popas pentru drum nou, p.2]


--------------------
Тоате-с праф...


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 10.4.2013, 14:31
Сообщение #25


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19327
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата
И вот ещё что мне показалось немаловажным. Рухнувшая крыша - скорее последствие авианалётов, а не подрыва изнутри здания (тогда бы аппаратура и пр. пострадали в первую очередь). Что развенчивает ещё один повсеместно муссируемый миф (кочующий по всяким книгам и энциклопедиям) о якобы полном разрушении русскими радиостанции при отступлении.

Надо полагать, что это стало результатом впечатлений от фотографии, сделанной после произведённых разрушений.



Не исключено, что во всём здании только эта часть пострадала больше всего. Техническое здание с передатчиком и другой аппаратурой могло находиться ближе к башням.


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
ктулху
сообщение 11.4.2013, 20:54
Сообщение #26


DXer
****

Группа: Резидент
Сообщений: 3596
Регистрация: 27.9.2010
Из: динколо де заре
Пользователь №: 16242
Спасибо сказали: 3480 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Видел ещё одну фоту, так там одни руины. Опознать место можно только по сохранившимся остаткам одной из опор ворот smile.gif

Да нет, люди впечатлялись не от фотографий... точнее, не только от них... вообще говоря, существуют противоречивые свидетельства с обеих сторон (некоторые из них уже упоминались в этой ветке)...

Если не изменяет память, передатчик находился в том же здании, в одной из комнат прямо рядом со студиями и пр.


--------------------
Тоате-с праф...


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
ктулху
сообщение 27.4.2013, 14:18
Сообщение #27


DXer
****

Группа: Резидент
Сообщений: 3596
Регистрация: 27.9.2010
Из: динколо де заре
Пользователь №: 16242
Спасибо сказали: 3480 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(www.radiochisinau.md @ 26.4.2013, 14:59)
”Radio-Basarabia - revenire la adevăr”

Publicat: Ieri, 14:59
De Radio Chișinău

O conferință științifică, cu genericul ”Radio-Basarabia-revenire la adevăr”, ce are ca tematică tragedia necunoscută a postului de Radio Basarabia, оnființat оn Chișinău оn 1939, dar și dezvoltarea radiodifuziunii romвnești оn Basarabia interbelică, se desfășoară astăzi și mвine la Chișinău.

Evenimentul, printre organizatorii căruia se numără și Radio Chișinău, a adunat profesori universitari, personalități notorii dar și oameni de presă de pe ambele maluri ale Prutului.

Conferința științifică ”Radio Basarabia- revenirea la adevăr” a fost organizată de către Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării din Cadrul Universității de Stat din Moldova. Doctorul conferențiar universitar Andrei Dumbrăveanu, explică de ce s-a simțit nevoia organizării unui astfel de eveniment.

Printre cei care și-au prezentat lucrările științifice axate pe studiul evenimentelor tragice legate de Radio Basarabia, оn anul 1940 sunt Silvia Grossu, președinta Filialei Basarabia a Asociației Romвne de Istorie a Presei, Vasile Chiseliță, doctor оn studiul artelor, Dan Preda, membru оn Comitetul Director al Societății Romвne de Radiodifuziune și Viorel Patrichi, jurnalist de la agenția de presă Rador.
Dan Preda, Radio Romвnia.

Viorel Patrichi, agenția Rador.

Оn cadrul evenimentului a fost inaugurată astăzi și o expoziție de fotografii оn care sunt ilustrate receptoare radio de pe timpuri. Radio Basarabia a fost inființat la 8 octombrie 1939 de către Societatea Romвna de Radiodifuziune, cu scopul de culturalizare a populației. Postul a fost desființat оn 1940 după ocupația sovietică a Basarabiei.

http://www.radiochisinau.md/radio_basarabi..._la_adevar-7918

С самого начала, да и сейчас, решил придерживаться принципа "тэчяй - филозоф рэмыняй" smile.gif Соответственно, от комментариев намеренно воздержусь. Приведу лишь план мероприятия (остаётся лишь сокрушаться, что так и не удалось заслушать начальника транспортного цеха некоторых из заявленных докладчиков, к примеру, по столь полюбившейся Фрокусу теме №8 из плана smile.gif. Очень странно, что г-н Ташкэ не появился, хотя за день до этого подтвердил участие... Справедливости ради замечу, что ничего не потеряли, ибо его доклад скорее всего подготовлен по мотивам его же статьи, ранее обсуждавшейся нами.
Со временем можно будет опубликовать стенограмму выступлений, "картинки с выставки" и фото докладчиков. Оговорюсь, что чего-либо экслюзивно-нового там практически не говорилось/выставлялось.

Цитата
Оn zilele de 26 și 27 aprilie, la Chișinău, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității de Stat din Moldova organizează conferința cu tema ”Radio Basarabia – revenire la adevăr”. Manifestarea cu caracter științific оși propune să dezbată teme mai puțin abordate din istoria radioului national, trasвnd coordonatele prin care Radiodifuziunea Romвnă

a contribuit la formarea conștiinței naționale оn Basarabia. De asemenea va fi abordat contextual оn care a luat naștere postul Radio Basarabia, precum și modul оn care acesta a evoluat de-a lungul timpului.

Potrivit arhivelor, Radio Basarabia a fost inaugurat la 8 octombrie 1939, оn cadrul unei strategii de dezvoltare şi consolidare a reţelei de radiofonie romвnească, fiind, оn acelaşi timp, şi un răspuns al regimului autoritar condus de Carol al II-lea оn faţa expansiunii comunismului sovietic.

Noul post de radio a luat ființă оn clădirea fostului Teatru Pușkin, din strada Carol I, clădire pe care Primăria Chişinău o cedase оn 1937 Societăţii Romвne de Radiodifuziune.

Radio Basarabia a fost dotat cu material tehnic de la Societatea Romвnă de Radiodifuziune.

"...e bine de ştiut că Radio-Chişinău a fost construit din rezervele de material tehnic ale Societăţii Romвne de Radio, modificate şi adaptate noii lor meniri. Nu s-au adus din străinătate decвt foarte puţine piese noi, strict trebuincioase. Оntr-o epocă оn care fiecare leu contează, economia făcută prin această bună gospodărire este cвt se poate de lăudabilă. Odată montarea postului оncepută, s-au născut o serie de probleme tehnice pe care inginerii noştrii le-au soluţionat practic, la faţa locului pentru ca emisiunile noului post să domine perfect regiunea de Nord-Est a ţării pвnă оn cele mai ascunse unghere ale ei”, afirma Dan Sărăţeanu, Director General оntre 1937-1940.

Propaganda anti-romвnească desfăşurată de posturile maghiare, sovietice şi bulgare şi slaba recepţie a postului Radio Bucureşti оn zonele limitrofe ale ţării au determinat guvernul şi Marele Stat Major să ceară instalarea unor emiţătoare la Timişoara, Cluj şi Basarabia. Aici, оntre Siret şi Nistru se recepţionau foarte bine emisiunile bolşevice cu un puternic caracter revizionist оn timp ce programele romвneşti nu reuşeau să asigure buna informare a radio-ascultătorilor.

Soluţia propusă de inginerul Gheorghe Ciolac prevedea un post de emisie la Chişinău şi legarea studiourilor din Chişinău şi Iaşi prin cablu aerian.

"Prin instalarea acestui post de radio emisiune la Chişinău se va putea desfăşura, cвt mai larg, atвt propaganda, cвt şi cultura naţională, astfel ca ea să fie cunoscută de toţi locuitorii acestei provincii, ceea ce este оn interesul Ţării. Afară de aceasta, Chişinăul, fiind un centru de cultură foarte dezvoltat, postul de radio ar da prilejul intelectualilor, artiştilor şi instituţiilor de cultură să manifeste şi să contribuie la programele ce se vor emite, răspвndind astfel оnvăţătura şi cultura romвnească peste hotare şi оn toate straturile sociale” se arăta оn jurnalul primăriei Chişinău care cedează Societăţii Romвne de Radiodifuziune, оn 1937, clădirea fostului Teatru Puşkin din strada Carol I.

Conducerea radioului din care făceau parte Dan Sărăţeanu (director general), prof. Dragomir Hurmuzescu, Pamfil Şeicaru, Ştefan Şoimescu ş.a. a decis ca denumirea noului post să fie Radio Basarabia, dar şi tranformarea fostului emiţător de la Bod - judeţul Braşov.

Firma Marconi urma să instaleze la Chişinău emiţătorul de 20 kw. care a devenit cel mai bun din ţară datorită antenei moderne anti-fading care reduce radiaţia şi favorizează propagarea undelor ce călătoresc aproape de suprafaţa solului - Revista Radio Universul 1939.

Lucrările de amenajare ale fostului Auditoriu Puşkin au оnceput оn iarna anului 1937 iar contractele pentru refacerea instalaţiilor şi dotarea tehnică au fost atribuite unor firme din ţară, dar şi din străinătate. Măsurătorile efectuate după montarea postului au demonstrat că Radio-Basarabia acoperă cu rezultate foarte bune teritoriul dintre Siret şi Nistru.

Recepţia era clară şi puternică, atвt ziua cвt şi noaptea, eliminвnd practic influenţa posturilor ruseşti de la Tiraspol şi Odessa. Emisiunile experimentale au оnceput оn primele zile din iunie 1939 dar programul zilnic era redus la 2 ore, оntre 21 00 şi 23 00.

Condus iniţial de Gheorghe Neamu, Radio Basarabia a fost inaugurat oficial pe 8 octombrie 1939 prin transmiterea liturghiei de la Catedrala Mitropoliei din Chişinău. Postul avea un program propriu, difuzat la оnceput оntre orele 14.00-14.45 şi 21.00-22.15, iar puţin mai tвrziu оntre orele 14.00-15.15 şi 21.00-23.00. Programul era alcătuit оn оntregime din emisiuni muzicale şi din radiojurnale оn limbile romвnă şi rusă.

Postul avea o antenă amplasată pe 3 piloni, neancoraţi, cu оnălţimea de 110 metri, fiecare la o distanţă de 150 metri unul faţă de celălalt. Priza оn pămвnt a antenei era radială şi avea 120 de fire.

Puterea sa de emisie putea fi sporită de la 20 kw pвnă la aproape 200 kw iar recepţia era posibilă pвnă la Moscova sau Leningrad datorită propagării directe a undei.

Cele trei studiouri (cel mare destinat orchestrelor simfonice, corurilor fanfarei şi operei, cel mijlociu pentru muzică de cameră şi solişti, iar al treilea alocat conferenţiarilor şi crainicilor) au fost dotate şi tratate acustic cu cea mai modernă aparatură.

Programele Radio Basarabia

Radio Basarabia avea оn structură şase servicii: Direcţia şi Secretariatul, Serviciul Tehnic, Serviciul Programelor, Serviciul Administrativ, Serviciul Contenciosului şi cel Comercial.

Programele şi conferinţele se expediau Direcţiei Generale a SRR pentru a fi vizate, foaia de control cu programul zilnic se redacta оnainte de orele 11.00 iar "Bunul de microfon" pentru programul muzical era semnat de şeful Serviciului muzical şi apoi predat Directorului pentru "Bunul de emisiune” - dosar nr. 33 din 1940, Arhiva scrisă a SRR.

Programul Muzical era structurat cu cinci săptămвni оnainte de difuzare şi principiul general este de оmpletire a a muzicii uşoare cu muzica grea pentru a nu obosi auditoriul.

O deosebită atenţie era dată folklorului muzical, soliştii tarafurilor trebuiau să treacă o probă de voce (оn limba romвnă) iar textul melodiei se viza de către şeful secţiei literare.

Cвt priveşte programul vorbit alcătuie de serviciul literar, acesta trebuia să se integreze оn "nevoile de moment ale sufletului romвnesc" se arată оn instrucţiunile pentru funcţionarea Postului.
"Cuvвntul va fi legat de actualitate, ori va actualiza, potrivit cerinţelor vremii fapte şi idei ale trecutului. Cuvвntul ce se va emite, trebuie să aducă probleme curente, să iniţieze şi să informeze. Radioul trebuie să lupte pentru ţară, pentru credinţă, pentru lege şi monarhie. Conferenţiarii, lectorii şi cronicarii vor fi aleşi dintre cărturarii, oamenii de ştiinţă şi scriitorii noştrii recunoscuţi. Nu se va оngădui оn conferinţe, оn cronici şi lecturi nimic polemic, agresiv, trivial, imoral aţвţător la ură contra ordinei de stat, sau deunător legăturilor noastre cu străinătatea."

Conferenţiarii propuşi erau invitaţi să-şi trimită textele cu 10 zile оnainte de difuzare, iar prelegerile trebuiau să fie оnsoţite de referatul şefului serviciului literar care se aproba la Bucureşti.

Invadarea Basarabiei de armatele sovietice оn iunie 1940 a оnsemnat pierderea postului Radio Basarabia. Totuşi, cea mai mare parte a materialelor de rezervă, personalul şi arhiva au fost retrase la Huşi, dar nu şi emiţătorul de 20 kw.

După revenirea armatelor şi a administraţiei romвne оn Basarabia, SRR i-a trimis la Chişinău pe ing. Emil Petraşcu şi pe Alexandru Hodoş pentru a evalua pagubele produse de armatele ruseşti оn retragere. Clădirea postului, emiţătorul şi pilonii antenei au fost distruse prin dinamitare iar toate aparatele de radio-recepţie fuseseră confiscate.

Deschiderea postului Radio Moldova de la Iaşi, оn noiembrie 1941 a permis reluarea transmisiilor de radio оn ţinuturile Moldovei, Bucovinei, Basarabiei şi Transnistriei.

Acesta va emite neоntrerupt pвnă оn martie 1944 atunci cвnd realităţile de pe front au impus evacuarea lui. – www.promptmedia.ro

http://www.promptmedia.ro/stiri/52106-radi...enire-la-adevr-

ЗЫ: Вот некоторые исторические моменты от директора Радио Кишинэу, одного из вчерашних докладчиков...

Цитата
Cu „Radio Basarabia” povestea a fost оn felul următor. Оn 1937 primăria municipiului Chișinău a cedat Societății Romвne de Radio, auditoriul Pușkin, un fost teatru. Acolo, оn anul 1937, „Radio Romвnia” a оnceput construcția studioului „Radio Chișinău” sau „Radio Basarabia”. Pe frontispiciu se numea „Radio Basarabia”, dar toată lumea оi spunea „Radio Chișinău”. Iată de ce, nu оntвmplător, i-am zis și noi „Radio Chișinău”. Acest post a оnceput să emită programe proprii regulate la 30 septembrie 1939, inaugurarea oficială fiind la data de 8 octombrie al aceluiași an.

Оn iunie 1940, cвnd au intrat sovieticii, cei de aici nu au avut decвt 13 ore să оnchidă postul de radio. Au reușit să evacueze unele echipamente, o parte din arhivă și personal, dar emițătoarele n-au putut să le evacueze. Pe cei găsiți оn postul de radio i-au executat sovieticii. Le-au tras cвte un glonte оn ceafă și i-au aruncat оn fвntвnile din fața postului de radio, după care оn niște gropi de var pentru a șterge urmele. Оn 1941 aceste cadavre au fost descoperite și unii au putut fi identificați după legitimații. Forțați de оnaintarea trupelor romвne, оnainte de a se retrage, sovieticii au aruncat оn aer atвt clădirea postului de radio, cвt și stвlpii de emisie. De altfel tot Chișinăul a fost dinamitat, dovadă grăitoare a „mărețului” spirit bolșevic. Mai tвrziu, cu ajutorul echipamentelor evacuate de la Chișinău, s-a reоnceput emisia la Iași pentru acest spațiu. Așa s-a făcut „Radio Moldova”, cu echipamentul de la „Radio Chișinău”.

Recuperarea acestui adevăr este de maximă importanță pentru noi, deoarece acei oameni asasinați cu sвnge rece de hoardele roșii, au fost niște patrioți și colegi de-ai noștri. Numele lor trebuie cinstit și comemorat ca atare. Оntr-o primă fază, măcar, prin amplasarea unui monument, care să amintească tuturor de cele оntвmplate оn urmă cu 73 de ani. De la București și, personal din partea actualului Președinte Director General, dl Ovidiu Miculescu, se dorește foarte mult să se facă această recuperare, dar aceasta trebuie să vină documentată. Noi nu ne putem permite doar vorbe. Nu, vom veni cu nume, date și argumente precise ca să se știe cine am fost, ce am reprezentat și ce suntem acum. Asta am оnceput să facem оncă de anul trecut. Deci, „Radio Chișinău” susține că „suntem primii – din 1939 alături de tine”. E un adevăr care stă la baza (re)construcției brandului nostru, un adevăr de necontestat. Ca principiu general, оn construcția unei imagini (brand), trebuie de pornit de la o realitate necontestabilă. Altfel, publicul va simți că minți. Pentru noi este și ușor și totodată foarte greu. Ușor pentru că este un adevăr, am fost primul post de radio de aici, greu pentru că nu avem voie să greșim, nu avem voie să ratăm, altfel tot efortul generațiilor precedente, jertfa lor, va fi fost оn zadar.

http://www.everydayjournalism.com/valentin...arului-istoric/

Как-то слабо вяжется...

"Forțați de оnaintarea trupelor romвne, оnainte de a se retrage, sovieticii au aruncat оn aer atвt clădirea postului de radio, cвt și stвlpii de emisie. Mai tвrziu, cu ajutorul echipamentelor evacuate de la Chișinău, s-a reоnceput emisia la Iași pentru acest spațiu. Așa s-a făcut „Radio Moldova”, cu echipamentul de la „Radio Chișinău”.

Касательно трупов, из этой статьи от небезызвестного автора следует, что где-то на Садовой (Матеевич) располагался центральный отдел НКВД, и там были найдены подобные захоронения в ямах с известью...


--------------------
Тоате-с праф...


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 27.4.2013, 20:12
Сообщение #28


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19327
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



И всё-таки была 3 башня или нет? Ни на одной фотографии не просматривается. Между внешними стенами ныне существующих 3 и 4 корпусов МолдГУ всего-то 155 метров...
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
ктулху
сообщение 27.4.2013, 23:24
Сообщение #29


DXer
****

Группа: Резидент
Сообщений: 3596
Регистрация: 27.9.2010
Из: динколо де заре
Пользователь №: 16242
Спасибо сказали: 3480 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата(Frocus @ 27.4.2013, 20:12) *
И всё-таки была 3 башня или нет? Ни на одной фотографии не просматривается. Между внешними стенами ныне существующих 3 и 4 корпусов МолдГУ всего-то 155 метров...

110-метровая башня - не иголка в стогу сена, и затеряться на имеющихся фотках, наверное, сложно smile.gif К тому же, синфазная антенна (а ведь интернет пестрит упоминаниями о чудесной антенне с антифединговыми свойстами (малым затуханием), применённой в Кишинёве) обычно располагается в одной плоскости, для чего необходимо 2 опоры. Конечно, возможен вариант примениения трёх антенн для изменения диаграммы направленности на 120 градусов (методом коммутации и пр), но об этом не могли не написать, а раз нет сведений, то и 3я башня вряд ли была.

Эта инфа (3 пилонь) списана из румынской газетёнки "Радио Универсул", № 248 от 28 июня 1941, и растиражирована где только можно...

К тому же есть куча примеров, где очевидцы пишут про 2 башни, в т.ч. местный свидетель с форума олдкишинэу.

Интересно, что они (историки) будут делать со всплывшими свидетельствами того техника, который повествовал, что здание и аппаратура были слабо повреждены и много чего было вывезено. Причём этот техник участвовал в монтаже станции, так что вряд ли он что-нибудь напутал. Как-то "не клеится" его рассказ с офиц. отчётами комиссии, засланной SRR в Кишинёв для уточнения ситуации на месте.

Зато директор Радио Кишинэу вчера многозначительно подымал брови, зачитывая данные из отчётов SRR и подчеркивая, что это "documente oficiale ce nu pot fi contestate - sunt dovezi ale ceea ce a fost Radio Basarabia"...


--------------------
Тоате-с праф...


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение
Frocus
сообщение 27.4.2013, 23:42
Сообщение #30


Местный активист
*****

Группа: Главные администраторы
Сообщений: 19327
Регистрация: 11.9.2004
Пользователь №: 11
Спасибо сказали: 10356 раз

Вставить ник
Частич. цитирование



Цитата
Интересно, что они (историки) будут делать со всплывшими свидетельствами того техника, который повествовал, что здание и аппаратура были слабо повреждены и много чего было вывезено. Причём этот техник участвовал в монтаже станции, так что вряд ли он что-нибудь напутал. Как-то "не клеится" его рассказ с офиц. отчётами комиссии, засланной SRR в Кишинёв для уточнения ситуации на месте. Зато директор Радио Кишинэу вчера многозначительно подымал брови, зачитывая данные из отчётов SRR и подчеркивая, что это "documente oficiale ce nu pot fi contestate - sunt dovezi ale ceea ce a fost Radio Basarabia"...

Похоже, что ничего не будут делать. Спираль закручивается. Многие пропагандистские "труды" фашистского периода Антонеску в Румынии все с удовольствием цитируют без зазрения совести.


Спасибо сказали:
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение

6 страниц V  < 1 2 3 4 5 > » 
Ответить в данную темуНачать новую тему
1 чел. читают эту тему (гостей: 1, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 



Текстовая версия Сейчас: 18.4.2024, 4:47