IPB
www.Frocus.net :: www.Frosat.net :: Upload


Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

 
Ответить в данную темуНачать новую тему
> Propagari anomalice
zvartoshu
сообщение 2.7.2012, 21:36
Сообщение #1


Moderator sectia Terestrial Ro
***

Группа: Продвинутые пользователи
Сообщений: 1338
Регистрация: 25.6.2008
Пользователь №: 5704
Спасибо сказали: 182 раза

Вставить ник
Частич. цитирование



Data 1 iulie 2012.
Incepand cu ora 11 si 23 au inceput fenomenele de sporadic-e fenomene normale vara. Insa inceputul a fost cu o chichita legata de o teorie a propagarilor. SPoradicul incepuse cu ZONGULDAK turcia pe 88,8 , 93,4 si 97,2mhz, deci statiile de stat de pe muntele ARSARDOGURU. Reflexia a fost la 552km de bucuresti. DIstanta este foarte mica, in timp la 11 si 36 de deschide karaburun cu TRT NAGME 88,7 si TRT FM 93,8. Deci distanta iar mica de 627km.
La ora 12 si 10 de deschide arabia partea de nord, sirie liban cu intensitati normale. SPoradicul la ora 1 nu a incetat, cum normal inceteaza, a inceput sa devina din ce ince mai agitat, mai intai aliandu-se cu turcia de est si cu siria liban si aducand reflexii dupa 46dB. La ora 2 aceeasi figura deci propriuzis daca aveai emisiuni de urmarit , stiri puteai sa le asculti fara greata din cauza ca sporadicul nu se muta, statea intepenit pe 3 state, turcia, siria liban. La ora 3 incepe dezamatul, sporadicul stabil adauga iordania si israel in reflexie si arabia saudita de vest impreuna cu egitpul si partea nordica alipindu-se totodata cu el. Deci sa format un trunchi de reflexii sporadice puternice aducand totodata unghi de interferenta foarte mare din cauza mixarii semnalelor de aceeasi frecventa plus zgomotul benzii care urca cu cate 3-5dB spre 37dB de la 21dB cat are in mod normal in timpul propagarilor.
La ora 3 si un sferit primul om a sesizat o prima chestie, stau in parcare la REAL berceni si NATIONAL FM 91,7 este complect astupat de niste arabi care nu aveau tendinta de a iesi de peste national fm. Timpul trece si in piata unirii ieri EU am surpins secventa aceeasi cum 91,7 fosneste cum iar da cineva mix. Trinitas 88,5 a fost in piata uniri complect astupat de arabi dar cu fosnet puternic deoarece si trinitas vine tare. Tot din spusele lumii in zonele superioare vasluiului IASI FM 96,3 a fost astupat si mixat minute in sir de cateva posturi arabesti care nu pareau a iesi din reflexie ci mai degraba a continua reflexia prin stratul E. Acest inginer in din Iasi spune ca "prea dur sa manifestat de data aceasta".
Spre ora 4 un cetatean din BUZAU iesind spre centura si podul peste BUZAU, a observat capostul sau preferat de radio BUZZ FM a fost astupat in totalitate in vecinatatea dealului ISTRITA de unde emite, practic spune ca oricat facea manevra de a cauta si rasuci antena radioului semnalul arabesc era LOCAL. Acesta sa alarmat, ce se intampla de vin arabii local peste romania. Tot el spune ca in zona unde sta kiss fm 91,3 are plaja foarte mare de la 91 spre 91,5. In timpul fenomenului pe 91 ii intra cu rds post arabesc si pe 91,5 stiri arabesti chit ca plaja KISS era foarte puternica. La 1km de FOcus fm 93,8 arabii se prindeau pefect pe 93,6 si 94 fm fara a se auzi influente ale postului local.
Galati foarte multi care prind kiss fm 91,3 in mod constant au observat ca postul a fost astupat in totalitate de MUSICA-E post de radio din arabia. Acestia au mai prins secvente peste 89,2 magic fm cand pe durata a 35-40 min se ascultau muzicile postului summer fm. In Ialomita, un curier care se indrepta spre Drajna acesta fiind pe autostrada soarelui, a incercat sa comute din kiss fm 91,3 in 93,3 care era localul de slobozia si care se prindea cu TUNE in zona unde era la bifurcatie. Dand pe 93,3 gusta niste VOIX DU LEBANON in loc de kiss fm si imi trimite un mesaj. Dane nici 14km nu mai bate kiss fm 93,3 pentru ca arabii se aud local.
Teleorman, un cetatean care asculta des ploiesti, bucuresti si buzau, sa trezit cu banda facuta TERCI, adica nimic nu mai intra romanesc. Acesta spune clar - am dat pe orice - NIMIC - VARZA -
Sa fi vazut cum vin si raman acolo, nu vin si in 2 minute pleasa semnale, cum e un local la 50dB. Intra rds se deschidea stereo . Uite sunt 31 spre 32 grade - acu ai pretentii la banda sa faca figuri? // A avut 2 ore de intensitate maxima , poate a avut toata durata 4-5 ore, imi placea dar am programul foarte la pamant!
http://www.youtube.com/watch?v=i_I7qbh9IBQ .....
Prietenul meu caruia ii construiam antene, din zona Turnu Magurele, imi spune ca nu mai poate auzi decat cultural si actualitati in rest arabi care se luau ca la mama acasa cu tune rds si pe orice polarizare fiind orizontal si vertical.
In fine in seara asta am luat legatura cu domul Mares , om din tehnicul RPH din Ploiesti. Acesta spune "o sa ma interesez despre ce a fost, insa asemeea propagari nu am mai prins, or fi fost insa nu au fost oameni sa le raporteze, insa dupa cum sunt descrise detaliile o consider O ANOMALIE a stratului superior de a dat o asemenea propagare stabila si de mare putere!"

1-07-2012...... REFLEXIA SPORADICA STABILA CU INTERFERENTE SI ZGOMOT SA FORMAT EXACT DEASUPRA ROMANIEI.


--------------------
Перейти в начало страницы
 
+Цитировать сообщение

Ответить в данную темуНачать новую тему
1 чел. читают эту тему (гостей: 1, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 



Текстовая версия Сейчас: 29.3.2024, 2:06