IPB
www.Frocus.net :: www.Frosat.net :: Upload


Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

История благодарностей участнику globaldj. Спасибо сказали: 128
Дата поста: В теме: За сообщение: Спасибо сказали:
9.8.2018, 22:37 Receptie DVB-T2 (Republica Moldova)
DVB-T2

In ultima vreme observ ca emitatoarele Radiocom din Straseni sunt oprite pe tipul zilei (atat TV cat si FM). Pe la ora 10 dispar din peisaj si revin seara in jurul orei 18 (mai intai TV-ul si mai apoi FM-ul).

Sunt cumva prevazute lucrari de mentenanta?

Surpriza cea mai mare vine totusi din digital, impresia mea fiind ca s-a crescut puterea in canalul 31. Daca inainte se receptiona doar sporadic doar in conditii de propagare, acum se receptioneaza cvasi-permanent, receptia fiind constanta fara intreruperi sau macroblocuri (Mai dispare in timpul zilei, dar e tot timpul acolo la limita).

Locatie: Barlad - 120 Km in linie dreapta de Straseni;
Antena: ATX91 + preamplificator LNA 188;
Receiver: Rolsen RDB- 525;

Atasat cateva poze spre exemplificare, plus o comparatie cu receptia analogica din CH30.
Frocus, republica82, ктулху, Costel DVB-T
2.1.2017, 22:01 Receptie DVB-T2 (Republica Moldova)
DVB-T2
QUOTE (Costel DVB-T @ 2.1.2017, 17:24) *
Semnalul de la Straseni ajunge de cele mai multe ori si in zona RM.Sarat ,la 236 km departare ...


@Costel... De multe ori ajunge si la Bucuresti.

Revenind la ale noastre: conditiile locale nu trebuie neglijate. Ideea e sa ajunga semnal dar sa fie si utilizabil... Si la mine ajunge Trifesti-ul sau Edinet-ul dar ce folos daca semnalul nu poate fi utilizat ? Si mai apoi, nu putem compara conditiile de receptie din cele doua locatii. Una e campia larga de la Ramnic cu aproape tot orizontul deschis, si alta e aici, pitit printre dealuri. Dupa cum am mai spus, Cahulul spre exemplu nu ajunge aici decat cand sunt cele mai aprige propagari, desi sunt doar vreo 56 de km. La tine insa analogicul de la Cahul pare sa intre fara nicio problema, la 120 Km distanta.

Comparand digitalul cu analogicul... pur si simplu puterile nu mai sunt aceleasi, iar semnalul util numai este acelasi peste tot. Asta ca sa nu mai aducem in discutie, lobii de radiatie ai antenelor, canalele pe care au fost calculate si pe care functioneaza odata cu trecerea la digital, etc... Si in cazul tau, e fix aceeasi situatie.

Desi nu vreau sa se inchida analogicul, poate odata cu acest pas si receptia in digital de peste Prut va fi mult ameliorata.
Frocus, ктулху, Costel DVB-T
2.1.2017, 16:22 Receptie DVB-T2 (Republica Moldova)
DVB-T2
Asa se prezinta la ora asta C30 din Straseni fara niciun pic de propagare... Si ca sa nu existe dubii, iata si antenele orientate pe aceeasi directie (UHF + FM orizontal + FM vertical) smile.gif
ктулху, wertyfox, Costel DVB-T
2.1.2017, 16:01 Receptie DVB-T2 (Republica Moldova)
DVB-T2
Multumesc frumos Frocus smile.gif

Dupa cum am spus:

Ungheni - Prime C29 + Moldova 1 C32;
Trifesti - Prime C27;
Straseni - Prime C30 + Moldova 1 C3 (de la Straseni intra amandoua in mod constant cam cum se vede in poze; Mai intra si Publika in C23 dar rareori cu imagine buna - o fi de la putere sau de la antene? );
Bershad - Pershii Nationalnii
ктулху
2.1.2017, 14:33 Receptie DVB-T2 (Republica Moldova)
DVB-T2
QUOTE (Costel DVB-T @ 2.1.2017, 14:02) *
Ar mai fi si bruiaj de la analogicul din Cahul canal 31 ,il ai la 50 km !


Nu e cazul... Cahulul e complet obturat de dealul Trestianei (unde se afla emitarorul local din canalul 39). Pe FM cu antena de 8 elementi, desi sunt doar 56 de Km in linie dreapta, intra doar cele mai puternice: Moldova Actualitati si Micul Samaritean. Mai degraba simt urme de canal 31 de la Edinet si nu de la Cahul (antena e orientata la aproape 135 de grade fate de Cahul). Acolo unde am antenele nu e diferenta chiar mare de azimut intre Straseni si Edinet. Pe jucaria de SDR-RTL, reusec sa captez sunetul de la Prime din canalul 31.

Plus de asta perturbatiile mari vin de la cablu TV nu de la Cahul... in anumite pozitii sunt maxim de suparatoare.


Una peste alta, zilele astea au tot intrat si Ungheniul si Trifesti-ul si Mandrestii Noi, din cand in cand chiar si Cimislia. Nu au intrat perfect, dar semnalul era inteligibil.Din pacate nici urma de digital in 22 sau in 36 (Ungheni sau Cimislia)

Pentru cateva momente a intrat si Pershii Nationalnii de la Bershad pe canalul 22, direct din Ucraina. Pacat ca nu mai pot incarca poze pe site, pentru a arata si dovada fizica.

@Frocus: se poate rezolva problema asta?
Frocus, ктулху, Costel DVB-T
1.1.2017, 18:23 Receptie DVB-T2 (Republica Moldova)
DVB-T2
La un pic de propagare digitalul din Straseni - E31 - ajunge pana la Barlad - 120 Km. Totusi semnalul este slabut si nu se pot urmari programele. Spre comparatie cu analogicul din E30 care intra in mod curent cu imagine acceptabila.

Fie puterea nu e cea nominala, fie antena nu e accordata cu emitatorul, fie nu e la aceeasi inaltime cu antena de analogic...

Antena de receptie ATX91 + preamplificator 30db LNA 177 + receptor portabil DVBT Kruker & Matz . Pozitionare - valea raului Barlad (in cea mai joasa zona posibil). Inaltime antena - 8 metri. In zonele de deal ale orasului receptia e fara probleme.
Frocus, ктулху, Costel DVB-T
22.8.2016, 9:46 Terestrial in jud.Vaslui (Romania)
Husi, Popeni si etc.
De fapt e antena alb-rosie, ea avand 10 nivele cu cate 4 panouri radiante pe nivel...


P.S. Nu mai pot atasa poze pentru mai multe detalii blush.gif
Frocus
21.8.2016, 9:44 Terestrial in jud.Vaslui (Romania)
Husi, Popeni si etc.
EMITATOR

Locatie: Magura Odobesti --> 45N51'25,58"/ 26E56'59,64"
Cota Teren: 980 m;
Inaltime pilon: 105 m;
Putere emitator: 2.5KW;
ERP: 75 KW;
Sistem radiant : Kathrein;



RECEPTIE

Receptor DVB-T2 , marca Rolsen RDB-525;
Antena: ATX-91 --> conform producatorului are 16 dbi in zona canalului 38;
Preamplificator: LNA 188 / 32 db (alimentat direct din receptor);
Inaltime antena: 6 metri
Frocus, ктулху
18.8.2016, 22:12 Terestrial in jud.Vaslui (Romania)
Husi, Popeni si etc.
Cam asa se mai receptioneaza Moldova 1 in localitatea Barlad, in zona cea mai de jos a orasului si cea mai nepotrivita pt receptii --> Canalul R3, directia pana la Straseni aproximativ 120 Km in linie dreapta. Antena Yagi FM -8 Elementi, fara amplificator, ridicata la aproximativ 8 metri de sol. Receptia este bruiata din mai multe directii, dar pe langa asta cred ca nici puterea nu mai este cea care era odata.

Spre comparatie, receptia Mux 1 TVR de la Magura Odobesti - din directia opusa (distanta pana la emitator - aproximativ 70 KM). Receptor DVBT-2, un No-name marca Rolsen.
Frocus, ктулху
19.6.2016, 20:40 Hobby reception DX FM and TV
[attachment=6438:France_I...96.5_MHz.jpg]De ieri din masina... Sporadic in timpul mersului ... undeva la munte prin judetul Prahova
ктулху
12.6.2016, 22:00 Hobby reception DX FM and TV
Cateva mici capturi de seara, pe o ploaie rapida de vara ... Europa de Vest se amesteca si acum cu Orientul Mijlociu man_in_l.gif
ктулху
29.5.2016, 21:12 Hobby reception DX FM and TV
Astazi a fost ziua sporadicului din Orientul Mijlociu : Turcia, Isrel, Jordania, Liban, Syria, Iran, Cipru, Grecia, Egipt....
ктулху
8.5.2016, 11:33 Hobby reception DX FM and TV
...Si au mai fost si altele smile.gif
ктулху
16.4.2015, 20:20 Terestrial in jud.Vaslui (Romania)
Husi, Popeni si etc.

Am reusit in sfarsit sa fac cateva poze la emitatorul KISS FM de la Barlad de pe 88,0 MHz (30KW - ERP) . Dupa cum mentionasem anterior, Kiss-ul emite de pe un turn separat departe de releul de la Popeni. Locatia lui se afla in satul "Dealu Mare" si are urmatoarele coordonate: 46°13'35.99"N 27°43'7.84"E.

Deasemeni locatia radio Trinitas de la Barlad, (93,7 MHz - 500W) este pe varful dealului Trestiana laolalta cu translatorul local TVR2 (canal 27 - 100W): 46°11'4.41"N 27°40'51.89"E

De la Popeni pleaca doar RRA 103.9 MHz - 30KW ERP, RRC 102.8 MHz - 30KW ERP, Pro FM - 95.7 MHz 10KW ERP, Radio ZU 97.3 MHz -10KW ERP.

Inca nu sunt sigur de unde emite Europa FM 100 MHz - 5 KW ERP (Posibil din acelasi loc cu Trinitas).


Am reusit in sfarsit sa fac cateva poze la emitatorul KISS FM de la Barlad de pe 88,0 MHz (30KW - ERP) . Dupa cum mentionasem anterior, Kiss-ul emite de pe un turn separat, departe de releul de la Popeni. Locatia lui se afla in satul "Dealu Mare" si are urmatoarele coordonate: 46°13'35.99"N 27°43'7.84"E.

Deasemeni locatia radio Trinitas de la Barlad, (93,7 MHz - 500W) este pe varful dealului Trestiana impreuna cu translatorul local TVR2 (canal 27 - 100W): 46°11'4.41"N 27°40'51.89"E

De la Popeni pleaca doar RRA 103.9 MHz - 30KW ERP, RRC 102.8 MHz - 30KW ERP, Pro FM - 95.7 MHz 10KW ERP, Radio ZU 97.3 MHz -10KW ERP.

Inca nu sunt sigur de unde emite Europa FM 100 MHz - 5 KW ERP (Posibil din acelasi loc cu Trinitas).
Frocus, ктулху
1.3.2015, 20:08 Noutăţi din domeniul Radio-TV din România
Teoretic, din iunie 2015 se trage "heblul" pe analogic si se trece pe digital... macar cu MUX 1.

Practic.... vom vedea ce se va-ntampla smile.gif...
Frocus, ктулху, VNEAGU
1.3.2015, 18:07 Noutăţi din domeniul Radio-TV din România
Deocamadata nu e nimic clar.

Propabil MUX1 va reveni TVR-ului, dar despre celelalte nu se stie nimic. Sper ca celelalte pentru celelalte doua Mux-uri (Mux 2 si respectiv Mux 4), sa fie suficienti doritori si sa nu avem o situatie precum in Bulgaria, unde difuzorii au renuntat unul cate unul la oferta de a avea acoperire nationala... Costurile legate de retransmisie nu sunt tocmai mici. Culmea e, ca la noi, multi dintre difuzori au cerut prelungirea emisiilor analogice si dupa iunie 2015... probabil dorind sa aiba o oarecare libertate si sa nu depinda de un difuzor anume...
Frocus, ктулху, wertyfox
8.2.2015, 17:03 Noutăţi din domeniul Radio-TV din România
In urma deschiderii licitatiei publice pentru trecerea la televiziunea digitala in sistem DVB-T2, au aparut pe site-ul Radiocom o sumedenie de informatii legate de canalele de televiziune prevazute a fi folosite. Informatiile sunt destul de complete, regasindu-se atat puterea emitatoarelor, cat si viitoarele amplasamente:

http://www.radiocom.ro/achizitii/Proiect_DVBT/ --> paginile 15 si 16.


In plus, puteti regasi o sumedenie de informatii, care pana acum fie nu erau oficiale fie erau ascunse de ochii publicului larg din varii motive:

- sisteme radiante (amplasament, putere maxima, diagrama de raditatie, canale utilizate), emitatoare, puteri, etc


Iata de exemplu cateva din emitatoarele de mare putere folosite (Harris + Rhode and Schwarz):

Frocus, ктулху
24.12.2014, 22:28 Terestrial in jud.Vaslui (Romania)
Husi, Popeni si etc.
Odata cu temperaturile neobisnuit de mari de afara din perioada asta, am sesizat o propagare interesanta astazi, pe directia nord-sud. Din diversele receptii doua mi-au atras atentia in mod deosebit.

Echipament --> tuner ONKYO Integra T4650 (2x150KHz Wide + 2x110KHz Narrow) + Antena Yagi 3 elementi orientata catre Straseni, locatie - orasul Barlad;

Receptii noi :

- Radio Moldova 104.9 MHz --> Mandrestii Noi, 170KM, semnal 3/10;
- Micul Samaritean 105.4 MHz --> Trifesti, 182 KM, semnal 4/10;

Identificarea a fost facut prin comparatie directa cu 100.5 si 107.7 MHz , receptionabile permanent in locatia mentionata.

Deasemenea am observat o usoara crestere a puterii la Straseni, in comparatie cu zilele trecute. Probabil ca e si propagarea de vina, dar parca puterea e mai mare decat de obicei.
Frocus, ктулху
5.11.2014, 22:20 Hobby reception DX FM and TV
@ Zvarotshu : receptiile sunt facute in Bucuresti smile.gif

M-a surprins oarecum propagare respectiva caci de data asta au lipsit statiile dinspre interiorul Turciei --> Eskisehir-Alanönü/Sahintepe :d
ктулху
5.11.2014, 21:20 Hobby reception DX FM and TV
Ieri si in principal aseara, a fost o propagare peste medie din zona Turciei.

As putea spune ca a fost o propagare clasica cu distante cuprinse intre 300-600Km, fiind prezente toate site-urile importante de la malul Marii Negre: Demirköy, Bursa, Izmit, Zonguldak. Ca de obicei insa, majoritatea statiilor au venit din Istanbul Camlica > 450 Km.

Iata cateva din capturile de ieri din zona mentionata mai sus.
ктулху
8.10.2014, 19:41 Hobby reception DX FM and TV
Intr-adevar, buna remarca legata de deviatia purtatoarelor FM... niciunul din posturile de radio nu cred ca respecta deviatia standard.

Intentionez pe viitor sa fac un upgrade la respectivul lant filtrare in ideea de a folosi in modul narow 2x110 KHz + 2x110KHz, urmand ca in modul wide sa pastrez configuratia actuala de 4x150 Khz.

Ma gandeam chiar sa ma duc in extrem cu toate riscurile asociate (scaderea puternica a calitatii sunetului, problemele legate de aliniere, etc) folosind o configuratie de genul : 2x82 KHz + 2x82 KHz + 2x110 KHz +2x110KHz+2x150 KHz + 2x150 KHz. Din pacate inca am gasit insa acele 4 filtre Murata marcate cu 10.7 T ... (10.7 MHY se gasesc cu usurinta pe e-bay) . Schema de inlocuire a unui filtru cu doua puse in cascada fiind inspirata de aici :http://ham-radio.com/k6sti/ifamp.htm
ктулху
2.10.2014, 12:27 Hobby reception DX FM and TV
Tunerul pt Tropo: Onkyo Integra T4670, 2x110 KHz Murata - narrow + 4x150 KHz Murata - wide;
Tunerul pt RDS : Sony ST-S 590ES, 1x110 KHz Murata - narow + 3x150 KHz Murata - wide;

Cele doua tunere functioneaza atat separat cat si interconectate: semnalul MPX din Onkyo este citit de decodorul RDS din Sony smile.gif ;
ктулху
1.10.2014, 22:45 Hobby reception DX FM and TV
30 - 09 - 2014 !

Pozele vorbesc de la sine....

Later Edit : receptiile sunt facute in Bucuresti !
zvartoshu, ктулху
16.9.2014, 8:03 Noutăţi din domeniul Radio-TV din România
Inca ceva legat de RRC de pe 101.1 MHz.... Pe site-ul lor apare ca fiind din alta locatie:Calafat-Plenita

http://www.radioromaniacultural.ro/pages/frecvente
ктулху
16.9.2014, 7:56 Noutăţi din domeniul Radio-TV din România
Intr-adevar, nici eu nu am receptionat 101.1 MHz pana acum... Spre comparatie, 105.1 MHz il receptionez si eu cvasi permanent la marginea "militarilor" i_am_so_.gif

Dabuleni-ul de pe 91.2 merge sigur ... L-am receptionat prin mai cand am fost in zona.

Pentru mine e curioasa prezenta acelui 102.9 de la Arad, in conditiile in care emitatoarele de la Siria patrund adanc in teritoriul Ungariei. Plus ca mai sunt si Bihorul si Urseni-ul care sunt la fel de puternice (prezente)... blush.gif
ктулху

4 страниц V   1 2 3 > » 
Текстовая версия Сейчас: 28.3.2024, 21:02